szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Jedne z najcenniejszych antyków wystawione na sprzedaż w Sotheby’s

25.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

8 marca w londyńskim oddziale Sotheby’s odbędzie się unikatowa aukcja sztuki dawnej z kolekcji Galerii Pelham. Grupa przygotowanych na sprzedaż dzieł uznawana jest za jedną z najcenniejszych, wśród dostępnych obecnie na rynku sztuki.

François Boucher, La Marchande de Fleurs, ok. 1743, źródło: Sotheby's

François Boucher, La Marchande de Fleurs, ok. 1743, źródło: Sotheby’s

Końcówka zimowego sezonu w londyńskim Sotheby’s zapowiada się niezwykle ciekawie. Marcowa oferta domu aukcyjnego obfitować będzie szczególnie w dzieła sztuki współczesnej, które wystawione zostaną podczas licytacji „Contemporary Curated” oraz „Made in Britain”. Na początek miesiąca instytucja przygotowała jednak specjalne wydarzenie skierowane do najbogatszych kolekcjonerów antyków i sztuki dawnej, zatytułowane „Pelham. The Public and the Private”.Wyjątkowa licytacja, która w całości poświęcona będzie przedmiotom wchodzącym obecnie w skład prestiżowej Galerii Pelham, obejmie ponad 180 obiektów, reprezentujących nie tylko najwyższy kunszt artystyczny, ale mających także ogromną wartość historyczną.

Wśród antyków, które trafią pod młotek znajdą się wybitne przykłady angielskich mebli pochodzących z XVIII wieku, w tym stoły, biblioteczki i krzesła z tzw. satynowego drewna, znajdujące się pierwotnie w rezydencjach króla Jerzego III oraz lorda Louisa Mountbattena. Ceny tych obiektów wahają się od 40 tys. do 100 tys. funtów. Wystawiona zostanie także duża kolekcja włoskiej sztuki użytkowej, w tym XVIII wieczne meble, dzieła malarskie i rzeźby. Najdroższym przedmiotem z tej grupy są kandelabry wykonane ze złoconego drewna, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Filippo Parodi (1630-1702), estymacja wynosi 50-100 tys funtów. Warto dodać, że obiekt ma status unikatu na rynku antykwarycznym.

Fotel z drewna mahoniowego, ok. 1796-1803, źródło: Sotheby's

Fotel z drewna mahoniowego, ok. 1796-1803, źródło: Sotheby’s

Innymi przykładami najdrożej wycenionych dzieł są obiekty należące do grupy tzw. francuskich Chinoiserie – czyli prac utrzymanych w orientalizującej stylistyce. Najcenniejszym obiektem w tej grupie jest malarskie arcydzieło autorstwa François Bouchera (1703-1770) – jednego z najbardziej znanych przedstawicieli francuskiego rokoka, które wyceniono na 150 tys. funtów.

Warto odnotować, iż wiele spośród wystawionych na sprzedaż przedmiotów służyło wcześniej za dekoracje w najsłynniejszych rezydencjach świata. Znajdowały się m.in. w Białym Domu, Hamilton Palace czy kolekcji Rothschild and Mountbatten.

Galeria Pelham, założona w 1928 roku uchodzi za mekkę dla kolekcjonerów, dealerów sztuki i muzealników z całego świata, szukających najcenniejszych obiektów do wzbogacenia zabiorów tak prywatnych jak i publicznych. Galeria – od lat utrzymując status czołowej instytucji działającej w zakresie sprzedaży antyków – pomagała w budowie stałych kolekcji m.in.: Muzeum Alberta i Wiktorii w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku czy paryskiego Luwru.

m.m

Fotografia (góra): The Flight en montgolfière of Pilâtre de Rozier and the Marquis d’Arlandes over Paris, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.