szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sezon aukcyjny za oceanem otwarty

01.03.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Po kilku ważnych aukcjach sztuki w Londynie, które przyniosły nowe rekordy, wczoraj oficjalnie otwarto nowy sezon aukcyjny w Nowym Jorku. Zaplanowane na kolejne tygodnie licytacje poświęcone będą przede wszystkim sztuce współczesnej.

Od początku lutego w brytyjskich oddziałach największych domów aukcyjnych przeprowadzono dwie ważne licytacje, obejmujące arcydzieła sztuki powojennej i współczesnej. To podczas tych wydarzeń odnotowano rekordowe sprzedaże za dzieła szkockiego malarza Petera Doiga oraz Luciana Freuda.

Andy Warhol, Dollar Sign, ok. 1980, źródło: Sotheby's

Andy Warhol, Dollar Sign, ok. 1980, źródło: Sotheby’s

Za oceanem nowy sezon aukcyjny zainaugurowano w nowojorskim Phillips licytacją sztuki współczesnej „New Now”, na której dziełem o najwyższej wartości okazał się obraz Georga Condo sprzedany za 149 tys. dolarów. Wśród wystawionych obiektów znalazły się ponadto prace tak uznanych artystów jak Jean-Michel Basquiat, Urs Fischer, Marc Quinn czy Sherrie Levine, które sprzedane zostały za kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Na najbliższe tygodnie zaplanowane są jednak kolejne aukcje, z których dochód – jak przewidują organizatorzy powinien – być bardziej spektakularny. Przygotowane przez Christie’s i Sotheby’s licytacje celowo zbiegają się terminem z ważnym wydarzeniem komercyjnym: nowojorskim Armory Show (3-6 marca 2016 r.). W największych, międzynarodowych targach sztuki udział biorą najbogatsi kolekcjonerzy z całego świata, dlatego oba domy aukcyjne liczą, że wpłynie to także na frekwencję i ostateczny wynik organizowanych licytacji.

Sotheby’s już 3 marca otworzy specjalną aukcję sztuki współczesnej „Contemporary Curated”, która podzielona będzie na dwie sesje. Z informacji znajdującej się w katalogu wynika, iż zamiarem organizatorów jest udostępnienie zarówno wschodzącym kolekcjonerom, jak i tym z dużym doświadczeniem, najlepszej sztuki w przystępnych cenach. Wartość przygotowanych na aukcję obiektów zaczyna się już od 2 tys. dolarów, a najdroższą pracą jest szacowana na 700 tys. dolarów rzeźba Anisha Kapoora „White Dark VIII” z 2000 roku. Wśród wystawionych ponad 200 realizacji – obrazów, rzeźb, fotografii, rysunków – znajdują się prace takich artystów jak: Andy Warhol, Tony Cragg, Mike Kelley, Jeff Koons, Julian Opie czy Wilhelm Sasnal.

Także Christie’s przygotowało specjalne wydarzenie na 4 marca. „Post-War and Contemporary Art” będzie pierwszą w tym sezonie ważną licytacją sztuki współczesnej w tej instytucji, na której pojawią się wartościowe dzieła Roya Lichtensteina, Andy’ego Warhola czy Yayoi Kusamy. Tego wieczoru w Rockefeller Center pojawi się ponad 300 obiektów, z których najdroższym jest płótno Josefa Albersa „Homage to the Square: Orange Tone” (1963), którego estymacja wynosi 500-700 tys. dolarów.

m.m

Fotografia (góra): Jeff Koons, Balloon Dog (Red), 1995, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.