szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Komiksu i Ilustracji w DESA Unicum już w najbliższy czwartek

18.04.2016

Aktualności, Polska: aukcje

W ich przygodach zaczytywały się miliony. „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Janosik”, „Kajtek i Koko” czy „Kajko i Kokosz” – miłośnicy kultowych serii mają teraz szansę na ponowne spotkanie z ulubionymi bohaterami. Niemal 200 prac, oryginalnych i unikalnych komiksowych plansz oraz ilustracji książkowych pojawi się podczas Aukcji Komiksu i Ilustracji w DESA Unicum. Licytacja odbędzie się 21 kwietnia, wystawę można oglądać już od 7 kwietnia.

„Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz. Nadaję ci imię Tusz de Zoo.” To zdanie z pierwszej księgi komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. 25 października 1957 roku zadebiutowały przygody bohaterów, którzy zostali ulubieńcami kilku pokoleń Polaków. Dziś popularność komiksu wchodzi w kolejną, kolekcjonerską fazę – na listopadowej aukcji za oryginał okładki autorstwa Papcia Chmiela zapłacono aż 75 tysięcy złotych.

Na kolejnej, szóstej już Aukcji Komiksu i Ilustracji obok plansz Papcia Chmiela do „Tytusa, Romka i A’Tomka” pojawi się okładka do kultowego „Janosika”. Komiks o legendarnym zbójniku miał premierę równo ze słynnym serialem Jerzego Passendorfa. Autorem scenariusza komiksu, podobnie jak filmu, był Tadeusz Kwiatkowski. Plansze oraz okładki do „Janosika” są rzadkością na rynku antykwarycznym – całość komiksowej spuścizny po artyście wykupiła Biblioteka Ossolineum.

Podczas najbliższego wydarzenia licytowanych będzie także wiele innych klasyków, m.in. okładka Tadeusza Baranowskiego do „Skąd się bierze woda sodowa”, czy plansze Janusza Christy z przygodami „Kajtka i Koko” oraz „Kajko i Kokosza”, ilustracje pierwszej damy polskiego komiksu Szarloty Pawel z „Jonki, Jonka i Kleksa” oraz plansze sensacyjno-wojennego „Kapitana Klossa”.

Aukcja: 21 kwietnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Fotografia (góra): Henryk Jerzy Chmielewski ‚Papcio Chmiel’, Tytus, Romek i A’Tomek, Księga XV – Tytus geologie, plansza komiksowa nr 6, 1982, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.