szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Galeria Dystans – najmłodsza krakowska galeria sztuki współczesnej rozpoczęła swoją działalność

25.05.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

Na kulturalnej mapie Krakowa zagościł nowy punkt – Galeria Dystans, której nadrzędnym celem jest wykrywanie rodzących się trendów i popularyzowanie tych, które już istnieją. Otwarcie Galerii uświetnił wernisaż prac autorstwa prof. Adama Wsiołkowskiego i Marcina Kowalika, prezentowanych pod wspólnym tytułem “66/33”. Kropką nad “i” stała się generatywna instalacja audio-wizualna dyrygowana na żywo przez autora, Pawła Miszewskiego, będąca artystycznym eksperymentem.

Przy ul. św. Krzyża 14 w dniu otwarcia Galerii zjawiło się ponad 400 osób zaciekawionych tematem sztuki współczesnej. Tak ogromne zainteresowanie nowo powstałym miejscem świadczy o ogromnym potencjale inicjatywy i otwartości mieszkańców Krakowa i turystów na kulturę w nowym, świeżym wydaniu.

Najmłodsza krakowska galeria stawia na interakcję z odbiorcami i zaszczepianie potrzeby kontaktu ze sztuką współczesną wśród szerszego grona odbiorców. Poza organizacją wystaw czasowych Galeria Dystans ma w planach rozbudowany program warsztatów dla dzieci prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów artystycznych oraz regularne spotkania z twórcami i krytykami sztuki, które będą otwarte dla wszystkich i promowane w lokalnych mediach.

– Można zaobserwować trend w Polsce polegający na migrowaniu coraz większej ilości galerii do Warszawy oraz rozpoczynania tam galeryjnej działalności. Nam zależy na podtrzymaniu krakowskiej tradycji związanej z mecenatem i promocją sztuki, a także na skutecznym wprowadzeniu na rynek młodych twórców, by byli w stanie utrzymać się ze swojej twórczości i nie byli zmuszani do wyjazdów do Warszawy lub za granicę – mówi Karol Szpar, właściciel Galerii Dystans.Wiele galerii deklaruje wsparcie dla młodych twórców, w praktyce jednak niewielu z nich jest rzeczywiście w stanie zaprezentować swoje prace w tych galeriach, a jeszcze mniejsze grono regularnie sprzedaje je w ten sposób. Nasza galeria nie poprzestanie na deklaracjach – będzie to zasadniczy obszar jej działalności.

Wystawa prac prof. Adama Wsiołkowskiego i Marcina Kowalika potrwa do 15 lipca. Galerię Dystans odwiedzać można od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-19:00. Aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, zachęcamy do śledzenia profilu Galerii na Facebooku.

Fotografia (góra): Otwarcie Galerii Dystans, fot. Piotr Król

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.