szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nowy rekord za pracę Wojciecha Fangora

01.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Podczas wczorajszej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art w Warszawie przybito rekordową w Polsce kwotę za pracę Wojciecha Fangora. Prywatny kolekcjoner zapłacił za nią milion złotych.

Boleslaw Biegas, Portret Sferyczny, źródło: Polswiss Art

Boleslaw Biegas, Portret Sferyczny, źródło: Polswiss Art

Obraz „MA 32” Wojciecha Fangora z 1971 roku startował z ceną wywoławczą 550 000 zł, a jego wartość szacowano na poziomie 750 000 – 950 000 zł. Dzieło należy do najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów serii op-artowskich obrazów tzw. „kół”, ta dodatkowo opracowana jest w zupełnie niespotykanej kolorystyce: ciemny, burgundowy okrąg rozpływa się na niej w mocną żółcień. Obraz „MA 32” powstał w 1971 r. i prezentowany był na głośnej krakowskiej wystawie Fangora w 2012 roku w Krakowie oraz na wielkiej retrospektywnej wystawie twórczości Wojciecha Fangora zorganizowanej przez warszawską Zachętę we współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki w 1990 roku z okazji 50-lecia jego pracy artystycznej.

Od ponad roku trwa istny „boom” na twórczość Wojciecha Fangora. Podsyca go fakt, że jego prace cieszą się równie wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. Niespełna miesiąc temu w amerykańskim domu aukcyjnym Freeman’s w Filadelfii padł światowy rekord – obraz Fangora został tam sprzedany za 1 200 000 zł (+opłaty aukcyjne)! Na polskim prace Fangora oscylowały od jakiegoś czasu pod granicą miliona. W październiku minionego roku obraz „M 58” został sprzedany w domu aukcyjnym DESA Unicum za 923 tysiące złotych i była to najwyższa sprzedaż dzieła Fangora na polskim rynku aukcyjnym – aż do wczorajszej licytacji w Polswiss Art.

Rekordowa licytacja dzieła Wojciecha Fangora to jeden z kilku ciekawych punktów wtorkowej aukcji w Polswiss Art. Spektakularnie przebiegała też licytacja wybitnej rzadkości – „Portretu sferycznego” Bolesława Biegasa z 1943 roku, który z 70 tys. był licytowany przez kolekcjonerów finalnie aż do 160 000 zł, przekraczając znacząco górną estymację. Muzealnej klasy obraz Olgi Boznańskiej „Portret kobiety w szalu” został sprzedany za 280 000 zł (+opłaty aukcyjne). Obraz Jacka Malczewskiego „Rybak i Chimera” sprzedano za 390 000 zł (+opłaty aukcyjne)Wśród dzieł sztuki współczesnej, najgoręcej licytowano obraz Kajetana Sosnowskiego (od 70 do 100 000 zł) oraz dyptyk przestrzenny Ryszarda Winiarskiego (od 85 do 115 000 zł).

Wtorkowa aukcja była ostatnią przed wakacjami Aukcją Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art wystawiono na niej 92 dzieła polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej szacowanej wartości ok. 6 mln zł.

Fotografia (góra): Wojciech Fangor, MA32, 142 x 142 cm, źródło: Polswiss Art

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.