szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Niezwykłe odkrycie 500-letniego drzeworytu Dürera

22.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Studenci dokonali niezwykłego odkrycia 500-letniego drzeworytu Albrechta Dürera w magazynie Museum Kurhaus w Kleve w Niemczech. Jest to pierwsza praca renesansowego artysty, która zasili zbiory instytucji.

Ostatnie miesiące okazują się niezwykle ekscytującym czasem dla entuzjastów twórczości jednej z najwybitniejszych postaci niemieckiej historii sztuki, Albrechta Dürera. Niecały miesiąc temu na pchlim targu we Francji dokonano niezwykłego odkrycia zaginionego miedziorytu artysty. Ostatnio natomiast, Museum Kurhaus Kleve w Nadrenii Północnej-Westfalii odnalazło 500-letni drzeworyt malarza.

Albrecht Dürer, Autoportert, 1498

Albrecht Dürer, Autoportert, 1498

Jak informuje niemiecki serwis informacyjny WDR, praca została znaleziona przez  studentów sztuki, którzy zajmowali się katalogowaniem kolekcji Wörnerów. Składający się z około 5 tys. dzieł zbiór, został przekazany muzeum w spadku przez parę kolekcjonerów Rose i Gustava Wörner, którzy byli znanymi w kraju architektami. Studenci, Leonard Friedrichs oraz Hannah Eckstein, spędzili tydzień w magazynie muzeum, sprawdzając i katalogując dzieła. Kustosz muzeum Valentina Vlasic określa tę imponującą kolekcję „podróżą przez 500 lat historii sztuki” oraz podkreśla, jak cenny dla zbiorów muzeum jest odnaleziony drzeworyt, który zasili stałą wystawę instytucji.

Autentyczność niezwykłego znaleziska będzie potwierdzana dalszymi badaniami, jednak kustosz muzeum nie ma wątpliwości, co do oryginalności dzieła. Dodaje również, że nawet sam passepartout zawiera informację o autentyczności pracy. Według informacji, praca zachowana w bardzo dobrym stanie, opatrzona jest sygnaturą artysty. Drzeworyt mierzy 10 na 15 centymetrów i przedstawia Chrystusa stojącego przed Kajfaszem. Nawet postać małego psa, tak często pojawiającego się na dziełach Dürera, jest także i w tym przypadku wyraźnie widoczna na pierwszym planie.

Praca należy do cyklu zatytułowanego „Die kleine Holzschnittpassion”, który Dürer tworzył w latach 1509-1511. Zgodnie ze słowami kustosza muzeum, drzeworyt jest niezwykle rzadki, ponieważ był to druk testowy, ostatecznie nie włączony do cyklu.

Pracę można będzie oglądać w muzeum od 2 października jako część ekspozycji prezentującej kolekcję Wörnerów.

fot.(góra): Muzeum Kurhaus w Kleve

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.