szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dwa skradzione obrazy Van Gogha odnalezione w Neapolu

04.10.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Dwa obrazy autorstwa Vincenta van Gogha, skradzione w 2002 roku, zostały odnalezione 25 września bieżącego roku w Neapolu po ciężkim, intensywnym dochodzeniu, które wciąż pozostaje w toku. Jak donosi neapolitańska audycja Corriere della Sera, płótna znajdują się w całkiem dobrym stanie.

Śledztwo dotyczące zaginionych obrazów prowadzone jest przez włoskie organizacje Corpo della Guardia di Finanza oraz Direzione distretualle antimafia, które współpracują wraz z holenderskimi badaczami nad rozwikłaniem sprawy.

Vincent Van Gogh, Autoportret z zabandażowanym uchem 1889

Vincent Van Gogh, Autoportret z zabandażowanym uchem 1889

Oba zaginione obrazy, „Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen”, datowana na lata 1883-85, stanowiąca własność holenderskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki, a także „Widok na morze w Scheveningen” z 1882 roku, należąca do Muzeum van Gogha w Amsterdamie, zostały skradzione z Muzeum van Gogha w Amsterdamie w 2002 roku. To ostatnie, niewielkie dzieło, wykonane na plaży w Scheveningen jest uważane za jedną z najwspanialszych prac malarza. W grubej teksturze farby wciąż obecne są ziarnka piasku, które tego dnia wiatr nanosił na płótno.

„Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen” została w rzeczywistości skradziona dwukrotnie. Po raz pierwszy dzieło zniknęło z Muzeum van Gogha w 1991 roku wraz z 19 innymi pracami tego artysty. Sprawców, strażnika muzeum oraz byłego pracownika firmy ochroniarskiej instytucji, schwytano jednak w ciągu 24 godzin w Amsterdamie, zaś obrazy odzyskano.

Kradzieży z 2002 roku dokonano pomiędzy godziną 7 i 8, kiedy muzeum było jeszcze zamknięte. Dwóm złodziejom dostanie się do środka przez rozbite okno zajęło niecałe 30 minut. Ze względu na natychmiastowy alarm udało im się wynieść w pośpiechu po jednym obrazie.

Vincent van Gogh, Krajobraz pod burzliwym niebem, 1889

Vincent van Gogh, Krajobraz pod burzliwym niebem, 1889

Kradzież dzieł wycenianych przez specjalistów na około 100 milionów dolarów spowodowała lawinę krytyki wobec wątpliwych systemów zabezpieczeń największych światowych muzeów.

Pomimo że śledztwo pozostaje w toku, policja aresztowała i skazała dwóch podejrzanych. Octave Durham, znany jako „Małpa”, schwytany został w Hiszpanii, natomiast Henk Bieslijn w Amsterdamie.

W marcu 2010 roku, Giovanni Nistri z Comando Carabinieri Tutela Patrimonio Culturale orzekł w oświadczeniu, że jego zdaniem złodzieje działali na zlecenie tajnej włoskiej organizacji przestępczej Comorra. Potwierdził bowiem, że istnieją ważne poszlaki wiążące neapolitańską Comorrę z kradzieżą dwóch obrazów. Durham otrzymał karę 4,5 roku więzienia, natomiast Bieslijn – 4 lat. Obaj sprawcy muszą także zapłacić 350 tysięcy euro odszkodowania amsterdamskiemu muzeum.

Vincent van Gogh, Pokój van Gogha w Arles, 1888

Vincent van Gogh, Pokój van Gogha w Arles, 1888

Podejrzani zidentyfikowani pierwotnie zostali za pomocą nagrań z kamer muzealnych. Przez kolejny rok byli oni śledzeni zarówno w Hiszpanii, jak i w Holandii. Ich telefony także znajdowały się na podsłuchu, zaś nagrane rozmowy wykorzystane zostały jako dowód w sądzie.

Za motyw kradzieży uznano korzyść finansową, ponieważ obrazy sprzedane zostały za dużą sumę pieniędzy. Jednakże, wciąż nie wiadomo to był ich kupcem. Śledztwo jest ciągle w toku, zaś kolejne informacje o kradzieży zostaną ujawnione po jego rozwiązaniu.

Fot. (góra) Vincent van Gogh, Pole pszenicy z cyprysami, 1889

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.