szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Krakowski adres Beksińskiego – otwarcie wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury

06.10.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Zbliża się ważny dzień dla sztuki w Krakowie. Otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego już w najbliższy piątek.

Przygotowania do otwarcia Galerii trwały blisko dwa lata. Nie obyło się bez problemów, narzekania sceptyków, a przed wszystkim intensywnej walki z czasem.

Trudno teraz przypomnieć sobie ten konkretny moment, w którym zapadła decyzja, że powinniśmy zawalczyć o to, aby kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich trafiła właśnie do nasDziało się to w niezwykle intensywnym, często nerwowym tempie. Do podjęcia takiej decyzji skłoniła  nas organizacja retrospektywnej wystawy Beksińskiego w oparciu o zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku jesienią 2014 r. Wtedy – w ciągu niespełna trzech tygodni – NCK odwiedziło ponad 20 tys. osób. Gdy było już wiadome, że zbiory Państwa Dmochowskich nie znajdą stałej ekspozycji w Warszawie, zadaliśmy sobie pytanie: to może w Krakowie? Może w Nowohuckim Centrum Kultury?– mówi Zbigniew Grzyb, Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

NCK podjęło wyzwanie. Przyszedł czas na odwiedziny małżeństwa Dmochowskich w Krakowie, przeliczanie chęci na rzeczywiste możliwości i poszukiwanie środków finansowych na realizację przedsięwzięcia.

Szczęśliwie udało nam się tą wizją zarazić wiele osób, inaczej pomysł spaliłby na panewce. Był doping, ale brakowało środków finansowych. Potencjalni sponsorzy reagowali ostrożnie, nie wierzyli, że nam się uda. Z pomocą przyszły władze miasta i pozytywnie zaopiniowały projekt, dofinansowany później ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria została precyzyjnie zaprojektowana pod kątem stworzenia przestrzeni, która najlepiej koresponduje z malarstwem Beksińskiego. Stała ekspozycja w większości obejmować będzie obrazy pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot artysty ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Okazjonalnie prezentowany będzie również zbiór 200 rysunków i fotografii artysty. – wspomina Zbigniew Grzyb.

WEEKEND OTWARCIA:

7 października 2016 r.

Art  Color Ballet – Kryptonim 27 – premiera, godz. 18.00, Scena NCK

Otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie  godz. 19.15

wstęp tylko z zaproszeniami

8 i 9 października 2016 r.

Art  Color Ballet – Kryptonim 27 – godz. 18.00, Scena NCK

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie  czynna w godz. 15.00-22.00

wstęp tylko na podstawie biletu na spektakl Kryptonim 27
Od 10 października Galeria czynna w godz. 11.00-19.00

Fot. (góra)  Zdzisław Beksiński, olej, 73 x 73, 1991

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.