szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 tysięcy zwiedzających w Galerii Beksińskiego – fotorelacja

21.10.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie została otwarta 7 października, a już zdążyło zobaczyć ją ponad 10 tysięcy zwiedzających.

200 fotografii i rysunków oraz 50 obrazów w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przyciągnęło tłumy zwiedzających.  Rekord padł w niedzielę (16.10.2016), gdy sprzedano ponad 1800 biletów wstępu.

Fotorelacja z otwarcia Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

Spektakl „KRYPTONIM 27”  Art Color Ballet

Stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Okazjonalnie prezentowany jest również zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK. Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie, powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda – wyznacznikiem działań artystycznych. Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w jego bogatej twórczości – stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez artystę warsztatu, doprowadzonego w przypadku Beksińskiego do wyjątkowego mistrzostwa.

Otwarciu Galerii towarzyszył spektakl KRYPTONIM 27 w wykonaniu Art Color Ballet, który przeniósł widza w przestrzeń ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki.

Galeria jest dostępna codziennie w godzinach 11.00-19.00. Bilety w cenie 10 i 8 zł do nabycia w kasie NCK.

Więcej na: nck.krakow.pl/beksinski

Fot. (góra) relacja z otwarcia Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

źródło: materiały prasowe

Rynekisztuka.pl

 portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.