szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

II edycja prestiżowej Aukcji Rzeźby w DESA Unicum – 17 listopada

10.11.2016

Aktualności, Polska: aukcje

2 miliony złotych zapłacił za rzeźbę „Ptak” Aliny Szapocznikow anonimowy kolekcjoner sztuki. Niemal 3,5 miliona to całkowity obrót z wiosennej aukcji poświęconej wyłącznie rzeźbie. To aż dwa rekordy, które dowiodły, że rzeźba przestała być w Polsce gorszą siostrą malarstwa. Druga w tym roku edycja prestiżowej Aukcji Rzeźby odbędzie się już 17 listopada w DESA Unicum. Pojawią się na niej dzieła nie tylko najważniejszych polskich twórców, takich jak Magdaleny Abakanowicz, Igor Mitoraj czy Władysław Hasior, ale też praca jednej z największych gwiazd światowej sztuki – Josepha Beuysa.

Prace Magdaleny Abakanowicz potrafią osiągać kwoty przekraczające równowartość 1,5 miliona złotych. Na jesiennej aukcji pojawią się aż trzy unikatowe prace artystki, m.in. rzeźbiarski zapis refleksji nad życiem człowieka w totalitaryzmie – „Jonas”. Anonimowa sylwetka ludzka pozbawiona głowy to przykład charakterystycznego stylu artystki. Cena wywoławcza pracy wynosi 90 tysięcy złotych, a jej wartość szacuje się na 200 tysięcy.

 

Wacław Popowski "Tańcząca", materiały organizatora

Wacław Popowski „Tańcząca”, materiały organizatora

Na licytacji pojawi się również nawiązująca do biblijnej historii „Arka” Władysława Hasiora (cena wywoławcza: 80 tysięcy złotych). W tej niezwykłej pracy artysta wykorzystuje przedmioty codziennego użytku: zużyte stare zabawki, fragmenty zdjęć, firanki i sreberka z czekolady. Wśród najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie rzeźbiarzy znajdzie się także Igor Mitoraj. Ciekawostką jest licząca jedynie 15 centymetrów miniaturowa praca artysty, którą można będzie licytować od niewielkiej kwoty – 2,4 tysiąca złotych.

Koneserów sztuki współczesnej mile zaskoczy obecność rzeźby Josepha Beuysa. Niewielkie „Intuition” (cena wywoławcza: 2 tysięcy złotych) to oryginalna odpowiedź na wydarzenia z 1968 roku.

 

fot. (góra)   Magdalena Abakanowicz „Jonas”, 1989 r., źródło: materiały promocyjne organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.