szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Rozczarowania i sukcesy aukcji dzieł impresjonistycznych i modernistycznych w nowojorskim Sotheby’s

15.11.2016

Aktualności, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Wczoraj w nowojorskim Sotheby’s odbyła się licytacja sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej, zakończona wynikiem 157,5 milionów dolarów. Największą atrakcją i jednocześnie najdroższą sprzedażą wieczoru okazał się słynny obraz Edvarda Muncha.

Pablo Picasso, Le Peintre et son Modele

Pablo Picasso, Le Peintre et son Modele, 1963, źródło: Sotheby’s

Pomimo spektakularnej, wynoszącej ponad 54 miliony dolarów, kwoty wylicytowanej za dzieło „Dziewczyny na moście” z 1902 roku norweskiego malarza aukcja przebiegała ospale i bez emocji. Nawet faworyci wieczoru, wśród których znalazł się portret mężczyzny Tamary Łempickiej, 2 obrazy Henriego Matisse’a, czy też akwarela Wassiliego Kandinsky’ego, nie osiągnęły wysokich kwot sprzedażowych.

Aukcja, której rezultat szacowano na sumę od 145 do 186,5 milionów dolarów, zakończona została ogólnym wynikiem równym 157,5 milionów dolarów. Spośród 41 proponowanych dzieł sprzedanych zostało 34, a więc 81%.

Maurice de Vlaminck, Le Verger

Maurice de Vlaminck, Le Verger, 1906, źródło: Sotheby’s

Pierwotna estymacja „Dziewczyn na moście” Muncha wahała się w rejonach 50 milionów dolarów. W ciągu dwóch ostatnich dekad obraz dwukrotnie pojawił się na licytacjach Sotheby’s, osiągając w 1996 roku sumę 7,7 miliona dolarów, zaś w 2008 – 30,8 milionów dolarów. 54,2 miliony dolarów stanowi drugi najwyższy wynik sprzedażowy za dzieło norweskiego malarza. Pierwszym z nich od 2012 roku niezmiennie pozostaje słynny „Krzyk”, kupiony za ponad 120 milionów dolarów.

Drugą atrakcją wczorajszego wieczoru aukcyjnego był z pewnością obraz Pabla Picassa „Le Peintre et son modele” z 1963 roku, sprzedany za kwotę niewiele wyższą od jego najniższej estymacji, wynoszącą prawie 13 milionów dolarów. Większym powodzeniem cieszyło się inne dzieło tego malarza, „Tete de femme” z 1961 roku, które niepodziewanie przekroczyło górną granicę estymacji, osiągając niemal 8,5 milionów dolarów.

Czwartym najwyższym wynikiem wieczoru okazał się obraz Maurice’a de Vlamicka, sprzedany ostatecznie za ponad 7,5 milionów dolarów. Imponującą sumę osiągnęła praca Lyonela Feiningera z 1912 roku, za którą zapłacono blisko 4,5 miliony dolarów, a także kwiatowa kompozycja Vincenta van Gogha z 1886 roku, sprzedana za 5,9 milionów dolarów.

ot. (góra) Edvard Munch, Dziewczyny na moście (fragment), 1902, źródło: Sotheby’s 

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.