
Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2016 rozdane! W tym roku zwycięzcą po raz drugi już od momentu realizacji corocznego rankingu okazał się Bartosz Kokosiński. 23 listopada w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego podczas Gali wystawy pokonkursowej została wręczona artyście Nagroda Główna ufundowana przez Fundację Banku Millenium. Przyjrzyjmy się pierwszej dziesiątce młodych twórców wyróżnionych w zestawieniu.

źródło: http://www.kompasmlodejsztuki.pl/
1. Bartosz Kokosiński
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie już po raz drugi został ogłoszony zwycięzcą Kompasu Młodej Sztuki (po raz pierwszy w 2014 roku). W swoich pracach ponawia pytanie o status obrazu jako medium artystycznego prezentując fizyczność jego materii. Kokosińskiego, który poddaje swoje dzieła deformacjom, nie interesuje wobec tego aspekt ilustracyjności, a sam proces malarski.
2. Ewa Juszkiewicz
Laureatka Kompasu Młodej Sztuki w 2015 roku skupia się przede wszystkim na znanych z nowożytnej historii sztuki portretach kobiecych. Jednakże w miejsce twarzy postaci umieszcza ona rozrośnięte huby, maski plemienne, czy też korpusy owadów. W ten sposób artystka analizuje często powierzchowny sposób przedstawiania kobiecego piękna na przestrzeni stuleci.
3. Mariusz Tarkawian
Uważny obserwator świata, dokumentalista i futurolog posługuje się przede wszystkim rysunkiem jako artystycznym medium. Tematem przewodnim jego prac jest totalna fascynacja światem sztuki. Twórca nierzadko sięga jednak również po tradycję satyryczną i reportażową rysunku.
4. Katarzyna Karpowicz
Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w swoich pracach opowiada rozmaite historie o ludziach. Każde jej płótno stanowi nastrojowe, nostalgiczne studium psychologiczne postaci, w którym malarka lokuje zarówno własne doświadczenia życiowe, jak i malarską tradycję.
5. Agnieszka Polska
Artystka jako medium artystycznym posługuje się filmem, animacją oraz fotografią. Swoją twórczość w dużej mierze opiera na powstałym już materiale, który poddaje subtelnym interwencjom, nadając mu tym samym nowy, wyrazisty kontekst.
6. Łukasz Stokłosa
Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych tworzy obrazy romantyczne i dekadenckie, prezentujące opustoszałe wnętrza okazałych pałaców, chłodne pejzaże, czy nostalgiczne portrety. Zainspirowany kulturą masową, zwłaszcza popularnymi filmami i serialami, ale i pornografią, artysta sięga po estetykę noir, realizując niejednoznaczne, inteligentne, pociągające, ale nierzadko i odpychające swoją treścią przedstawienia.
- Bartosz Kokosiński, Trofeum, z cyklu obrazy pożerające rzeczywistość, 2016, materiały dzięki uprzejmości artysty
7. Tymek Borowski
Absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza zajmuje się malarstwem, fotografią oraz sztuką video. Jego twórczość odwołuje się zarówno do tradycji surrealistycznej, jednak w swojej estetyce sięga też do malarstwa materii, taszyzmu, czy abstrakcji, eksperymentując przy tym z technikami i materiałami.
8. Honorata Martin
Malarka, performerka i artystka multimedialna za pośrednictwem swoich prac stara się przezwyciężać towarzyszące jej skrajne emocje, lęki i ograniczenia. W ten sposób poszukuje granic swojej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Z kolei rezultaty swoich badań prezentuje widzowi w lekkiej, niepozbawionej humoru formie.
9. Julia Curyło, Iza Tarasewicz
Pierwsza z artystek jest autorką olejnych obrazów i instalacji, analizującą w swojej twórczości kontrasty i absurdy społeczne poprzez zaakcentowania stosunku współczesnego człowieka do wiary, mistyki i religii. Iza Tarasewicz zajmuje się z kolei rzeźbą, instalacją, rysunkiem, fotografią i performensem. Jej działalność polega na gromadzeniu, dekonstrukcji i reinterpretacji rzeczy materialnych oraz systemów społecznych, politycznych i ideologicznych.
- Bartosz Kokosiński, Obraz pożerający motyw religijny, 2012, materiały dzięki uprzejmości artysty
10. Łukasz Surowiec, Paweł Matyszewski, Dominik Rafał
Pierwszy spośród artystów zajmuje się zarówno rzeźbą, filmami video, jak i performensem, czy realizacją akcji społecznych, sięgając przy tym do zróżnicowanej tematyki. Paweł Matyszewski łączy język realizmu z abstrakcją, dotykając szeroko pojmowanej marginalności zjawisk z pogranicza kultury i biologii. Rafał Dominik natomiast jako miłośnik popkultury zainteresowany jest wprowadzaniem sztuki do powszechnego obiegu i komunikowaniem się za jej pośrednictwem z przeciętnym odbiorcą.
fot. (góra) Bartosz Kokosiński, Obraz pożerający Roberta Kuśmirowskiego, 2014, Galeria Białaa w Lublinie, materiały dzięki uprzejmości artysty
Katarzyna Zahorska
Rynekisztuka.pl