szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2016 rozdane

29.11.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2016 rozdane! W tym roku zwycięzcą po raz drugi już od momentu realizacji corocznego rankingu okazał się Bartosz Kokosiński. 23 listopada w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego podczas Gali wystawy pokonkursowej została wręczona artyście Nagroda Główna ufundowana przez Fundację Banku Millenium. Przyjrzyjmy się pierwszej dziesiątce młodych twórców wyróżnionych w zestawieniu.

źródło: http://www.kompasmlodejsztuki.pl/

źródło: http://www.kompasmlodejsztuki.pl/

1. Bartosz Kokosiński

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie już po raz drugi został ogłoszony zwycięzcą Kompasu Młodej Sztuki (po raz pierwszy w 2014 roku). W swoich pracach ponawia pytanie o status obrazu jako medium artystycznego prezentując fizyczność jego materii. Kokosińskiego, który poddaje swoje dzieła deformacjom, nie interesuje wobec tego aspekt ilustracyjności, a sam proces malarski.

2. Ewa Juszkiewicz

Laureatka Kompasu Młodej Sztuki w 2015 roku skupia się przede wszystkim na znanych z nowożytnej historii sztuki portretach kobiecych. Jednakże w miejsce twarzy postaci umieszcza ona rozrośnięte huby, maski plemienne, czy też korpusy owadów. W ten sposób artystka analizuje często powierzchowny sposób przedstawiania kobiecego piękna na przestrzeni stuleci.

3. Mariusz Tarkawian

Uważny obserwator świata, dokumentalista i futurolog posługuje się przede wszystkim rysunkiem jako artystycznym medium. Tematem przewodnim jego prac jest totalna fascynacja światem sztuki. Twórca nierzadko sięga jednak również po tradycję satyryczną i reportażową rysunku.

4. Katarzyna Karpowicz

Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w swoich pracach opowiada rozmaite historie o ludziach. Każde jej płótno stanowi nastrojowe, nostalgiczne studium psychologiczne postaci, w którym malarka lokuje zarówno własne doświadczenia życiowe, jak i malarską tradycję.

5. Agnieszka Polska

Artystka jako medium artystycznym posługuje się filmem, animacją oraz fotografią. Swoją twórczość w dużej mierze opiera na powstałym już materiale, który poddaje subtelnym interwencjom, nadając mu tym samym nowy, wyrazisty kontekst.

6. Łukasz Stokłosa

Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych tworzy obrazy romantyczne i dekadenckie, prezentujące opustoszałe wnętrza okazałych pałaców, chłodne pejzaże, czy nostalgiczne portrety. Zainspirowany kulturą masową, zwłaszcza popularnymi filmami i serialami, ale i pornografią, artysta sięga po estetykę noir, realizując niejednoznaczne, inteligentne, pociągające, ale nierzadko i odpychające swoją treścią przedstawienia.

7. Tymek Borowski

Absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza zajmuje się malarstwem, fotografią oraz sztuką video. Jego twórczość odwołuje się zarówno do tradycji surrealistycznej, jednak w swojej estetyce sięga też do malarstwa materii, taszyzmu, czy abstrakcji, eksperymentując przy tym z technikami i materiałami.

8. Honorata Martin

Malarka, performerka i artystka multimedialna za pośrednictwem swoich prac stara się przezwyciężać towarzyszące jej skrajne emocje, lęki i ograniczenia. W ten sposób poszukuje granic swojej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Z kolei rezultaty swoich badań prezentuje widzowi w lekkiej, niepozbawionej humoru formie.

9. Julia Curyło, Iza Tarasewicz

Pierwsza z artystek jest autorką olejnych obrazów i instalacji, analizującą w swojej twórczości kontrasty i absurdy społeczne poprzez zaakcentowania stosunku współczesnego człowieka do wiary, mistyki i religii. Iza Tarasewicz zajmuje się z kolei rzeźbą, instalacją, rysunkiem, fotografią i performensem. Jej działalność polega na gromadzeniu, dekonstrukcji i reinterpretacji rzeczy materialnych oraz systemów społecznych, politycznych i ideologicznych.

10. Łukasz Surowiec, Paweł Matyszewski, Dominik Rafał

Pierwszy spośród artystów zajmuje się zarówno rzeźbą, filmami video, jak i performensem, czy realizacją akcji społecznych, sięgając przy tym do zróżnicowanej tematyki. Paweł Matyszewski łączy język realizmu z abstrakcją, dotykając szeroko pojmowanej marginalności zjawisk z pogranicza kultury i biologii. Rafał Dominik natomiast jako miłośnik popkultury zainteresowany jest wprowadzaniem sztuki do powszechnego obiegu i komunikowaniem się za jej pośrednictwem z przeciętnym odbiorcą.

fot. (góra) Bartosz Kokosiński, Obraz pożerający Roberta Kuśmirowskiego, 2014, Galeria Białaa w Lublinie, materiały dzięki uprzejmości artysty

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.