szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najlepsze debiuty 2016 roku na francuskim rynku sztuki – ranking

02.12.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Paryski obieg sztuki charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością, co objawia się nie tylko w narodowości chętnie kupowanych artystów, ale również w używanej przez nich formie ekspresji. Potwierdza to poniższy ranking twórców, którzy w tym roku debiutowali na francuskim rynku sztuki, dokonując swoich pierwszych sprzedaży. Wśród nich znaleźć można bowiem zarówno inspirującego się street-artem MAXB, belgijskiego rzeźbiarza Stéphane’a Halleux’a, który używa swoich prac w animacjach, cz też malującą w nurcie ekspresjonizmu Li Chevalier, zaczynającej odnosić sukcesy także na rynku chińskim.

francja-debiuty

Lista najlepszych debiutów na francuskim rynku sztuki w 2016 roku, źródło: http://www.artprice.com/

Kay Quattrocchi, Le createur des mondes, źródło: CORNETTE DE SAINT CYR

Kay Quattrocchi, Le createur des mondes, źródło: CORNETTE DE SAINT CYR

Połowa obecnych w rankingu artystów za swoją pierwszą sprzedaż osiągnęło kwotę około 13-14 tysięcy dolarów, co, biorąc pod uwagę specyfikę francuskiego rynku, jest wynikiem bardzo korzystnym. Prace tych samych twórców w nowojorskich domach sztuki kupowane są za sumę poniżej 13 tysięcy dolarów. Średnia kwota za najwyższe sprzedaże debiutujących na rynku francuskim autorów wynosi powyżej 27 tysięcy dolarów, podczas gdy w Londynie – około 24 tysięcy dolarów. Jednak w porównaniu z twórcami stawiającymi swoje pierwsze kroki na amerykańskich licytacjach sztuki, różnica jest dość znaczna. Podczas gdy francuskim rekordem jest obraz Kay Quatrocchi nabyte za prawie 83 tysiące dolarów, najlepszy wynik amerykański stanowi dzieło Barry’ego X Balla, kupiona za ponad 500 tysięcy dolarów.

Li Chevalier, Vide de lautre, 2014, źródło: Kay Quattrocchi, Le createur des mondes, źródło: CORNETTE DE SAINT CYR

Li Chevalier, Vide de lautre, 2014, źródło: Kay Quattrocchi, Le createur des mondes, źródło: CORNETTE DE SAINT CYR

Okazuje się, że kluczem do osiągnięcia sukcesu na francuskim rynku sztuki są międzynarodowe targi. W ten sposób debiutowała niemiecka artystka Isabell Beyel, której prace zostały zaprezentowane w 2011 roku na jednych z najważniejszych targów sztuki – TEFAF w Maastricht, co zaowocowało późniejszymi wystawami jej twórczości w Nowym Jorku, Paryżu, czy Bejrucie. Także obecni w rankingu Chae Sung-Pil oraz Teddy Lo dzięki uczestnictwu w międzynarodowych targach zbudowali swoją pozycję na francuskim rynku sztuki.

Oczywiście w powyższym zestawieniu próżno szukać artystów reprezentowanych przez największe paryskie galerie, w tym Galerie Perrotin, Galerie Nathalie Obadia, czy Galerie Kamel Mennour. Lista debiutantów w żaden sposób nie odzwierciedla głównych nurtów współczesnej twórczości, obecnych we francuskim obiegu sztuki. Wynika to z faktu, iż instytucje wysokiej rangi są niezwykle ostrożne w poszukiwaniach swoich nowych reprezentantów i preferują wprowadzanie w swoje mury artystów o zupełnie już ustabilizowanej pozycji.

fot. (góra) Isabell Byel, Intentions (fragment), 2016, źródło: Digard Auction

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.