szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Odzyskane po 3 latach dzieło Guercina wymaga rocznej konserwacji

14.08.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Skradziony w 2014 roku i odzyskany w lutym bieżącego roku obraz pt. „Madonna ze świętym Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą” autorstwa barokowego mistrza, Guercina, zostanie poddany w Rzymie trwającej rok konserwacji. Tak długi proces przywracania dziełu dawnego blasku wynika z jego ogromnych uszkodzeń, których złodzieje dokonali rolując płótno i umieszczając wewnątrz zwiniętego dywanu podczas jego transportu do Włoch.

Guercino, Św. Franciszek słuchający muzyki anielskiej, 1620

Dzieło barokowego mistrza, Guercina, które skradziono z kościoła św. Wincentego w Modenie w 2014 roku i odnaleziono w lutym bieżącego roku w Casablence, poddane zostanie w Rzymie rocznej konserwacji, która pozwoli przywrócić obraz do poprzedniego stanu.  Na początku bieżącego miesiąca obraz pt. „Madonna ze świętym Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą” z 1639 roku powrócił do Włoch. Ponieważ w Maroku wciąż kontynuowane jest śledztwo w sprawie kradzieży dzieła, prace nad jego konserwacją prowadzone będą przez kierowany przez włoski rząd instytut konserwacji i restauracji.

Guercino, Pejzaż w blasku księżyca, 1616

Imponujących rozmiarów obraz najprawdopodobniej został wyniesiony z kościoła po jednej z niedzielnych mszy, po której złodzieje ukryli się we wnętrzu świątyni. Zgodnie ze słowami zarządców kościoła, w momencie kradzieży system alarmowy, z powodu braku funduszy, był nieaktywny. Praca została przechwycona w Maroko, po tym, jak trzej mężczyźni próbowali sprzedać ją za 10 milionów dirham (ok. 800 tysięcy funtów) kolekcjonerowi, który rozpoznał dzieło i zgłosił tę sytuację lokalnej policji. Inny aresztowany w związku z kradzieżą „Madonny ze świętym Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą” mężczyzna, poinformował, że płótno podczas transportu z Włoch zostało zrolowane i przewiezione wewnątrz zwiniętego dywanu, co tłumaczyłoby ogromne uszkodzenia, którym uległo.

Jak podaje Maria Grazia Gattari z kulturalnego inspektoratu Bolonii oraz Modeny, obraz Guercina, który stracił 30 procent swojego pigmentu, znajduje się obecnie w bardzo złym stanie. Dlatego też dopiero za rok Włosi będą mogli ponownie podziwiać dzieło w kościele św. Wincentego. Zgodnie ze słowami  Gattari, w trakcie kradzieży złodzieje zniszczyli również ramy, w których pierwotnie znajdował się obraz. Eksperci i konserwatorzy nie zdecydowali jeszcze, jakich technik i materiałów użyją w procesie konserwacji, aby przywrócić pracy jej dawny blask.

fot. (góra) Guercino, Pojmanie Chrystusa, 1621

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.