szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Yayoi Kusama otwiera własne muzeum

21.08.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Yayoi Kusama, japońska artystka słynąca z realizacji pokrytych obsesyjnie powtarzalnymi, krzykliwymi wzorami, 1 października bieżącego roku w jednym z okręgów Tokio o nazwie Shinjuku otworzy własne muzeum. Informacja ta potwierdzona została przez David Zwirner Gallery, która reprezentuje Kusamę.

Yayoi Kusama, Dynia

Inauguracyjna wystawa pt. „Tworzenie jest samotną gonitwą, miłość jest tym, co zbliża cię do sztuki”, która trwać będzie od 1 października bieżącego roku do 25 lutego 2018 roku, obejmie najnowszą serię dzieł słynnej japońskiej artystki – „Moja wieczna dusza”.

Artystka już wiele lat temu zdecydowała, że nowa instytucja otrzyma, zaprojektowaną przez Kume Sekkei, formę świecącej latarni. Chociaż budowa pięciopiętrowego budynku ukończona została już w 2014 roku, Kusama bardzo długo wzbraniała się przed mówieniem o jego przyszłym przeznaczeniu. O powstaniu muzeum niejednoznacznie wspomniała jedynie w lutym podczas wywiadu przeprowadzanego dla „Washington Post” – zapytana o to, co jest największym osiągnięciem w jej karierze, artystka odparła tajemniczo, że jej największy sukces wciąż jest przed nią i niedługo się urzeczywistni.

Yayoi Kusama podczas jednej z wystaw

Muzeum Yayoi Kusamy prowadzone będzie przez Tensei Tatebatę, prezesa prywatnej uczelni artystycznej Tama Art University oraz dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Saitamie. Dedykowana twórczości japońskiej malarki, rzeźbiarki i performerki instytucja, wystawiać będzie dwie ekspozycje w ciągu roku. Znajdą się tutaj także tworzone przez artystkę instalacje takie, jak słynne „pokoje nieskończoności” oraz czytelnia. Muzeum eksponować będzie również materiały archiwalne związane z twórczością Kusamy.

fot. (góra) Yayoi Kusama, Infinity Room

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.