szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Piotr Pawlenski – artysta, który podpalił Bank Francji – stanął przed sądem

25.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Rosyjski performer, Piotr Pawlenski, usłyszał zarzuty zniszczenia mienia. Oskarżenie dotyczy mającej miejsce w nocy z 15 na 16 października akcji artysty, polegającej na podpaleniu Banku Francji w Paryżu.

W środę 18 października 33-letni rosyjski performer wraz ze swoją żoną i partnerką artystyczną, Oksaną Szałyginą, pojawił się przed paryskim sądem. Para oskarżona została o spowodowanie szkód materialnych, które zagroziły życiu innych ludzi.

W ostatnich latach nazwisko Pawlenskiego, na skutek jego kontrowersyjnych akcji artystycznych nierzadko związanych z samookaleczaniem, stało się znane. O radykalizmie jego twórczych przedsięwzięć świadczy chociażby fakt, że na znak protestu przeciw więzieniu dwóch członkiń feministycznej rosyjskiej grupy Pussy Riot w 2012 roku artysta zaszył sobie usta. Rok później z kolei Pawlenski na Placu Czerwonym w Moskwie przybił sobie jądra do bruku, aby zamanifestować sprzeciw wobec rosyjskiej policji.

Ostatni performans Rosjanina miał miejsce w nocy z niedzieli (15 października) na poniedziałek (16 października). Zdjęcie, na którym Pawlenski stoi przed palącymi się drzwiami Banku Francji w Paryżu momentalnie obiegło międzynarodowe media. Bardzo przypomina ono fotografię z listopada 2015 roku, kiedy to artysta został uwieczniony na tle podpalonego przez niego wcześniej wejścia do siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa na Łubiance.

W poniedziałek w nocy, walcząca o prawa człowieka aktywistka, Inna Szewczenko, udostępniła na swoim profilu na Twitterze wiadomość od Pawlenskiego, którą przetłumaczyła z języka rosyjskiego na francuski. Performer odniósł się w niej do budynku banku jako nowego symbolu despotyzmu. Swoją artystyczną akcję przyrównał natomiast do Rewolucji Francuskiej. Tłumaczył przy tym, że podobnie, jak ówcześni rewolucjoniści zniszczyli symbol despotyzmu, którym była Bastylia, tak dziś należy zniszczyć paryski Bank Francji, który zajął jej miejsce. Współczesnymi monarchami nazwał natomiast bankierów.

Po zatrzymaniu w poniedziałek, artysta najpierw trafił do szpitala psychiatrycznego, po czym na polecenie sędziego śledczego przeniesiony został do aresztu.

To pierwszy raz od momentu udzielenia Pawlenskiemu na początku bieżącego roku azylu we Francji, kiedy performer pojawił się na nagłówkach gazet. Powodem jego ucieczki z Rosji było wytoczone wobec artysty i jego żony oskarżenie o molestowanie seksualne rosyjskiej aktorki. Przez Francuzów sprawa została uznana natomiast za część motywowanego kwestiami politycznymi ataku. Gdyby para pozostała w rodzinnym kraju, mogłaby otrzymać wyrok 10 lat więzienia.

K. Z. 

fot. (góra) Piotr Pawlenski

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.