szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rudimentum – Wystawa rzeźby i malarstwa Dobiesława Gały – fotorelacja

13.11.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Rudimentum, czyli pozostałości będące dowodem zachodzących zmian, to tytuł najnowszej wystawy wybitnego krakowskiego artysty Dobiesława Gały, którą do 3 grudnia br. można obejrzeć w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przy  ul. Książęcej 4.

Artysta prezentuje 8 obrazów z cyklu „Przejścia” oraz 8 rzeźb wykonanych w ciągu kilku ostatnich lat. W cyklu obrazów „Przejścia” wyobraźnia artysty przenosi nas w nieznany wymiar metafizycznej przestrzeni, w której nieustannie poruszają się tajemnicze byty, pozostawiając ślady swojej ulotnej egzystencji. Rozpoznajemy ślady, dostrzegamy zaistniałe deformacje struktury powierzchni i podążając za artystą zastanawiamy się materią ukazującą się w magicznej szczelinie.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali gospodarz miejsca członek Zarządu GPW Dariusz Kułakowski. Powitał licznie przybyłych gości, przedstawicieli instytucji publicznych, dziennikarzy, artystów, przedstawicieli wielu spółek giełdowych notowanych na stołecznym parkiecie oraz amatorów sztuki krakowskiego wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych.

Twórczość artysty i jego resume przedstawiła zgromadzonym Pani Jolanta Kunicka, historyk sztuki. Akcentowała, że; „twórczość Dobiesława Gały jest wybitnie spójna. W najnowszej wystawie artysty widzimy hołd dla czasu, jego nieuchronności, ale jednocześnie mocy twórczej odnajdujemy zarówno na płótnach obrazów, jak i w rzeźbach. Od ulotnych śladów i szczelin wyrażonych pędzlem do głębokich pęknięć wykonanych dłutem. Rudimentum, czyli pozostałości będące dowodem zachodzących zmian, są równie interesujące – stanowią początek nowego bytu, nowej egzystencji. To dowód na pozytywne działanie czasu…”

Dobiesław Gała podkreślił, że miejsce ekspozycji nie zostało wybrane przypadkowo. „Sztuka i biznes podążają ta samą ścieżką, potrzebują siebie nawzajem. Twórcy potrzebują biznesu a biznes twórców i ich dzieł. Maklerzy, ludzie związani z giełdą, znajdujący się w sytuacjach permanentnego ryzyka i napięcia podświadomie szukają metafizycznej przestrzeni. Artyści i sztuka intuicyjnie odczuwają potrzebę takiego odbiorcy. Biznes potrzebuje sztuki dla podniesienia własnego prestiżu w swoim środowisku, natomiast twórcy również mogą poszczycić się że sztuka jest akceptowana i kupowana przez radykalnie inne środowisko, przez polskich wilków z Wall Street. Świetnie się dzieje jeśli młodzi inwestorzy obracają się i stykają codziennie ze sztuką, bo to sztuka inwestowania w sztukę”.

W opinii odbiorców i znawców sztuki prace rzeźbiarskie i malarskie Dobiesława Gały niezwykle udanie wkomponowały się w przestrzeń Centrum Giełdowego. Ich faktura, kolorystyka współgrają z otoczeniem. Ikona polskiej piosenki Stan Borys podkreślił podczas wernisażu, „…że od dziś na Giełdzie są wartościowe… nie tylko papiery”.

Fot. Tomasz Justyniarski

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.