szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Norman Leto laureatem Paszportu Polityki za 2017 rok

11.01.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

9 stycznia podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej już po raz 25. młodym artystom wręczone zostały nagrody Paszportów Polityki. Zdobywcą wyróżnienia w kategorii sztuk wizualnych został malarz, fotograf i twórca obiektów, symulacji komputerowych i filmów, Norman Leto.

Norman Leto to artystyczny pseudonim urodzonego w 1980 roku Łukasza Banacha. Twórca, od wielu lat zaliczany do czołówki polskich artystów młodego pokolenia, w 1999 roku zrezygnował z formalnej edukacji i na własną rękę zajął się sztuką: malarstwem i grafiką, a później również fotografią, wideo i nowymi mediami. W 2007 roku Leto rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą przy spektaklu „Factory 2”. W tym samym roku miał też pierwszą indywidualną wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2010 roku artysta wydał powieść „Sailor”, na podstawie której nakręcił pełnometrażowy film, świetnie przyjęty na festiwalu Nowe Horyzonty. Od 2012 roku pracował nad filmem „Photon”, który swoją kinową premierę miał w 2017 roku. Obraz ten otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złotego Pazura na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Leto jako twórca ceniony jest przede wszystkim za umiejętne łączenie artystycznej fikcji z doświadczeniami nauk ścisłych i filozofii.

Ewa Axelrad, foto © POLITYKA / Leszek Zych

Funkcjonująca już od ćwierć wieku nagroda Paszportów Polityki stanowi jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień kulturalnych przyznawanych najciekawszym osobowościom twórczym danego roku na podstawie wskazań niezależnych krytyków. Paszportami Polityki nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi artyści, którzy w sposób kreatywny reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce oraz twórczo wzbogacają kulturę nie tylko polską, ale i światową.

Łukasz Surowiec, foto © POLITYKA / Leszek Zych

Do nagrody Paszportów Polityki za rok 2017 w kategorii sztuk wizualnych, oprócz laureata, Normana Leto, nominowani również byli: autorka instalacji, obiektów przestrzennych, fotografii i prac wideo, Ewa Axelrad oraz rzeźbiarz, performer, twórca wideo i autor akcji społecznych, Łukasz Surowiec.

K. Z. 

fot. (góra) Norman Leto, foto © POLITYKA / Leszek Zych

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.