szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zidentyfikowano dwa nowe rysunki van Gogha

18.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Oeuvre Vincenta van Gogha ostatnimi czasy odrobinę się powiększyło. Nieznany wcześniej rysunek został zidentyfikowany przez ekspertów Muzeum van Gogha w Amsterdamie jako dzieło holenderskiego mistrza. Co więcej, odkrycie to pozwoliło również na uwierzytelnienie innego szkicu postimpresjonisty.

Vincent van Gogh, Sypialnia Vincenta w Arles, 1888

Nowo odkryty rysunek zatytułowany „Wzgórze Montmartre z kamieniołomem” z 1886 roku przez ponad 100 lat, przekazywany z pokolenia na pokolenie, znajdował się w prywatnych zbiorach rodziny van Vlissingen. Rekonstruując historię dzieła, naukowcy odkryli, że w 1911 roku zostało ono przekazane holenderskiemu handlarzowi sztuki J. H. de Bois przez Johannę van Gogh-Bonger, wdowę po bracie Vincenta, Theo. Sześć lat później, de Bois sprzedał rysunek, po którym zaginął jakikolwiek ślad.

Zgodnie ze słowami Teio Meedendorp, starszego specjalisty w Muzeum van Gogha, rysunek ponownie ujrzał światło dzienne, gdy dostrzegł go pewien doradca artystyczny. Podejrzewając, że praca mogła wyjść spod ręki holenderskiego mistrza, wysłał ją do amsterdamskiego muzeum w celu przeprowadzenia badań.

Vincent van Gogh, Portret Josepha Roulina

Meedendorp oraz jego zespół przebadali szkic i ustalili, że jego temat, rozmiar, styl, technika i materiał bezspornie wskazują na autorstwo van Gogha. Jak twierdzi Meedendorp, papier, na którym wykonany został rysunek jest papierem tego samego typu i formatu, jakiego artysta używał przebywając w Paryżu. Posiada on również jednakowy znak wodny.

Atrybucja rysunku skłoniła ekspertów Muzeum van Gogha, aby badaniom poddać także inny szkic znajdujący się w ich kolekcji – „Wzgórze Montmartre” z 1886 roku. Dzieło to dwukrotnie pojawiło się w latach 70. w catalogue raisonné holenderskiego artysty, jednakże muzeum w 2001 roku odrzuciło rysunek jako pracę van Gogha głownie ze względu na brak porównywalnego materiału. Identyfikacja „Wzgórza Montmartre z kamieniołomem” pozwoliła jednak wykazać autorstwo postimpresjonisty również w przypadku „Wzgórza Montmartre”.

Oba szkice stylistycznie przypominają prace van Gogha pochodzące z okresu, który artysta spędził w Antwerpii. Tymczasem twórca zrealizował je zaraz po swojej przeprowadzce do Paryża. Jak mówi Meedendorp, prace te są o tyle wyjątkowe, iż realizowane w momencie, gdy van Gogh rozwijał własny styl, posiadają bardzo akademicki charakter.

Oba rysunki pokazane zostaną na wystawie pt. „Impresjonizm i nie tylko. Cudowna podróż”, która otwarta zostanie 23 stycznia w Singer Laren Museum w Laren w Holandii.

K. Z. 

fot. (góra) Vincent van Gogh, Gwieździsta noc, 1889

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.