szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Rekordowa aukcja kolekcji sztuki Rockefellerów

09.05.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Wczorajsza, pierwsza i najprawdopodobniej zorientowana na największy zysk aukcja obiektów sztuki ze zbiorów Peggy i Davida Rockefellerów, która miała miejsce w nowojorskiej siedzibie Christie’s, ustanowiła nowy rekord, jeżeli chodzi o sprzedaż prywatnej kolekcji. Wygenerowała ona bowiem łączny rezultat sprzedażowy na poziomie 646 milionów dolarów. Suma ta przekazana zostanie na konto  organizacji charytatywnych wyznaczonych przez małżeństwo słynnych filantropów.

Claude Monet, Nymphéas en fleur, 1914-1917, źródło: Christie’s

Aukcja, na której oferowano łącznie 44 obiekty sztuki XIX i XX wieku, w tym dzieła Pabla Picassa, Claude’a Moneta czy Henriego Matisse’a, przyczyniła się do ustanowienia ośmiu nowych rekordów aukcyjnych. Wszystkie spośród wystawianych podczas licytacji prac znalazły swoich nabywców.

Zgodnie z przewidywaniami, najdroższym obiektem wczorajszej aukcji okazał się pochodzący z 1905 roku portret nagiej dziewczyny trzymającej w rękach koszyk kwiatów autorstwa Pabla Picassa. Obraz „Fillette à la corbeille fleurie”, który niegdyś zasilał zbiory Gertrude Stein, wyceniono na kwotę 100 milionów dolarów. Ostatecznie realizacja kupiona została za sumę 115 milionów dolarów przez licytującego przez telefon kolekcjonera, stając się jednocześnie drugim najdroższym, sprzedanym na aukcji dziełem Picassa. Na szacowaną wartość obrazu duży wpływ miał oczywiście fakt, iż jego poprzednią właścicielką była słynna amerykańska powieściopisarka i mecenaska sztuki. Obraz „Fillette à la corbeille fleurie” zakupiony został od niej do kolekcji Rockefellera w 1968 roku.

Największą atrakcją wieczoru okazało się jednak zrealizowane pomiędzy 1914 a 1917 rokiem przedstawienie słynnych lilii wodnych Claude’a Moneta pt. „Nymphéas en fleur” . Estymowany na około 50 milionów dolarów obraz po zaciętej walce licytujących ostatecznie sprzedany został za rekordową kwotę 84,7 milionów dolarów.

Trzecim najdroższym dziełem wczorajszej aukcji okazał się namalowany w Nicei w 1923 roku leżący akt kobiecy Henriego Matisse’a- „Odalisque couchée aux magnolias”. Szacowane na co najmniej 70 milionów dolarów dzieło przyniosło Christie’s zysk na poziomie 80,7 milionów dolarów.

K. Z. 

fot. (góra) Henri Matisse, Odalisque couchée aux magnolias, 1923, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl,

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.