
Nowoczesna rzeźba całkiem dobrze radzi sobie na międzynarodowym rynku sztuki. Zobaczmy, które spośród trójwymiarowych prac współczesnych twórców wizualnych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnęły najlepsze rezultaty cenowe.

Ranking najdroższych rzeźb nowoczesnych licytowanych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, źródło: https://www.artprice.com/
Jeff Koons
Jeff Koons niezmienie pozostaje jedną z największych gwiazd międzynarodowego obiegu sztuki. Powyższy ranking, który trzykrotnie wymienia amerykańskiego artystę, udowadnia, że jego warte miliony dolarów rzeźby wciąż są niezwykle pożądane na rynku. Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się wylicytowana za 22,8 milionów dolarów, wielkoformatowa, wykonana z polichromowanego aluminium praca „Play-Doh” imitująca górę posklejanych ze sobą, różnobarwnych kulek modeliny. Ta imponująca sprzedaż w dużej mierze przyczyniła się do wygenerowania przez Koonsa w pierwszej połowie 2018 roku 30 milionów dolarów.
Robert Gober

Robert Gober, Untitled, 1992, źródło: Christie’s
Druga pozycja rankingu należy do innego amerykańskiego artysty, Roberta Gobera, który jednak, w przeciwieństwie do Koonsa, rzadko obecny jest na aukcjach. Większą rozpoznawalność przyniosło twórcy Biennale w Wenecji, na którym w 2001 roku reprezentował on Stany Zjednoczone. Wylicytowane w maju w nowojorskim Christie’s za 7,3 milionów dolarów kultowe dzieło Gobera z lat 90. pozwoliło artyście pobić swój cenowy rekord. Według analityków rynku sztuki jest to znak, że kwoty za sprzedaż dzieł Amerykanina zaczynają osiągać wyższy pułap.
Antony Gormley

Antony Gormley, A Case for an Angel I. 1989, źródło: Christie’s
Praca Koonsa to nie jedyna wielkoformatowa rzeźba w rankingu. Na trzecim miejscu zestawienia znajduje się wylicytowana w październiku 2017 roku w londyńskim Christie’s za rekordową kwotę 6,9 milionów dolarów 8,5-metrowa realizacja Antony’ego Gormley’a z 1989 roku. Dzieło „A Case for an Angel I” uchodzi za początkową formę ikonicznej realizacji artysty „Angel of the North”- ogromnej, ważącej 200 ton i mierzącej 20 metrów stalowej figury znajdującej się w Gateshead w północnej Anglii.
Thomas Schütte
Ranking zamykają dwie, sprzedane za 3,5 i za 3,4 miliony dolarów prace Thomasa Schüttego- byłego ucznia Gerharda Richtera i Josepha Beuysa oraz zdobywcy Złotego Lwa na Biennale w Wenecji w 2005 roku. Niemiecki twórca jest obecnie jednym z najchętniej wystawianych artystów współczesnych, natomiast jego dzieła cieszą się na aukcjach zawsze dużym zainteresowaniem.
fot: Jeff Koons, Play-doh, 1994-2014, źródło: Christie’s
Rynekisztuka.pl