szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ogromna kolekcja Davida Teigera wystawiona na aukcji

20.09.2018

Świat: aukcje

Prace amerykańskiego kolekcjonera o łącznej estymacji ponad 100 milionów dolarów pójdą pod młotek podczas cyklu dziesięciu aukcji.

David Teiger, koneser sztuki, związany z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, zmarł w 2014 roku w wieku 85 lat. Przez ponad 60 lat starał się na nowo zdefiniować pojęcie kolekcjonowania. Trzymając się założonych sobie celów w poszukiwaniu i pozyskiwaniu wyjątkowych obiektów, udało mu się zgromadzić niezwykle różnorodną i bogatą kolekcję. Teiger był także wielkim darczyńcą sztuki, hojnie wspierającym artystów, kuratorów, muzea i inne instytucje kulturalne.

Swoją pierwszą pracę Teiger kupił od awangardowego kolekcjonera Sidneya Janisa w 1956 r. – był to obraz Philipa Gustona, jednak dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych koneser zaczął gromadzić dzieła sztuki na większą skalę, stając się patronem dla artystów takich, jak Mark Grotjahn, John Currin, Kai Althoff czy Glenn Brown.

Gromadzone przez wiele lat zbiory zostaną wystawione w serii dziesięciu aukcji, począwszy od 5 października przez kolejne 8 miesięcy, aż do maja 2019 roku w kilku oddziałach Sotheby’s, m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Hong Kongu.

Kolekcja zatytułowana „The History of Now”, uważana za jeden z najlepszych współczesnych zbiorów, obejmuje sztukę nowoczesną, ludową i współczesną, z dziełami takich artystów jak David Hockney, Jasper Johns, Angel Gabriel, John Currin czy Maurizio Cattelan.

Wśród najlepiej ocenianych prac znajdują się dwa obrazy Petera Doiga, z których każdy może osiągnąć cenę niemal 7,8 miliona dolarów, czy wczesna praca Marka Grotjahna z 2004 roku szacowana na około 4-5 miliona dolarów. Spekuluje się, że wartość całej kolekcji, liczącej setki prac może osiągnąć nawet ponad 100 milionów dolarów. Wpływy ze sprzedaży prac zasilą Fundację Teigera, założoną tuż po jego śmierci, której celem jest wspieranie i promowanie sztuki współczesnej.

M.L.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017