szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Brytyjska walka o Lobster Telephone Dalego

03.01.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Lobster Telephone Salvadora Dalego jest uważany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych surrealistycznych dzieł. Ta ikoniczna praca została stworzona w Wielkiej Brytanii i mimo sprzedaży obcokrajowcowi na aukcji, ma pozostać tam gdzie była, czyli w Scottish National Gallery of Modern Art w Edynburgu.

W grudniu 2018 roku w domu aukcyjnym Christie’s odbyła się aukcja 200 dzieł fundacji Edwarda Jamesa – poety, milionera, ekscentrycznego mecenasa sztuki oraz przyjaciela samego Salvadora Dalego. Telefon z homarem, którego estymacja wynosiła do 250 tys funtów, został sprzedany obcokrajowcowi. Natomiast dzieło uznano za zbyt ważne, aby mogło opuścić kraj. W tym celu ministrowie zablokowali wywóz dzieła, aby umożliwić Scottish National Gallery of Modern Art w Wielkiej Brytanii czas na zgromadzenie niezbędnych funduszy. Słowa Simona Grooma, dyrektora galerii ds. sztuki nowoczesnej i współczesnej, ukazują wartość tego dzieła dla Wielkiej Brytanii: Ta ważna zdobycz wzmacnia naszą pozycję jako jednej z największych kolekcji surrealistycznej sztuki na świecie … Przed tym nabyciem nie mieliśmy nic takiego.

Ostatecznie uzbierano środki na przejęcie telefonu przez Scottish National Gallery, gdzie fundusze pochodziły z Art Fund, które dostarczyło 100 tys funtów, a także z majątku Henry i Sula Walton Fund, którzy podarowali 753 tys funtów. Tak więc Lobster Telephone odzyskano za kwotę 853 tys funtów. Dziś już znajduje się na swoim miejscu czyli w Scottish National Gallery of Modern Art w Edynburgu. Stephen Deuchar, dyrektor Art Fund, oznajmił swoją dumę z pomocy kupna tak ważnej pracy: Lobster Telephone Dalego należy do najbardziej znanych ze wszystkich surrealistycznych obiektów, charakteryzujących ducha ruchu w jego dowcipnej, wywrotowej ekscentryczności.

Lobster Telephone jest to jeden z 11 telefonów, u których słuchawka ma kształt homara. Zostały zamówione one w 1938 roku przez Edwarda Jamesa. Siedem z nich zostało ręcznie pomalowanych na biało a cztery telefony są koloru czerwonego. Prawdopodobnie inspiracja dla tego kształtu telefonów, pojawiła się w 1936 roku, kiedy to Dalí, James i inni towarzysze jedli homary i jedna z wyrzuconych skorup wylądowała przypadkowo na telefonie.

il. góra: Salvador Dali, lobster telephone, 1938; źr. theguardian.com

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.