Oficjalne otwarcie Muzeum Sztuki Grażyny Kulczyk w szwajcarskiej miejscowości Susch, odbyło się 2 stycznia 2019 roku. Na inauguracyjnej wystawie znalazły się głównie prace artystek, takich jak m.in.: Teresy Pągowskiej, Magdaleny Abaknowicz, Aliny Sapocznikow.
Pierwsza wystawa w prywatnym muzeum Susch nosi tytuł A Woman Looking at Men Looking at Women (tł. pol.: Kobiety patrzące na mężczyzn patrzących na kobiety). Składa się ona z 57 prac w tym 23 z kolekcji Grażyny Kulczyk. Zaprezentowane są dzieła artystów takich jak: Carla Accardi, Magdalena Abakanowicz, Helena Almeida, Mirosław Bałka, Maria Bartuszová, Wojciech Fangor, Teresa Pągowska czy Andrzej Wróblewski. Kuratorką wystawy jest Kasia Redzisz, pracująca głównie w Muzeum w Liverpoolu.
Nazwa wystawy została zaczerpnięta z tytułu eseju z 2012 roku norweskiej pisarki Siri Hustvedt, która pisze o uznaniu kobiet w kanonie historyczno-artystycznym oraz o próbie przełamania schematów patrzenia na kobiety. Poruszona została również kwestia bezpłciowości sztuki. Idea wystawy wspólna jest z tymi zagadnieniami. Ekspozycja skupia się na tematyce kobiecej w różnych jej aspektach: społecznym, politycznym i kulturalnym. Program oferuje świeże spojrzenie na paradoksy kobiecości i odnosi się do wielu zagadnień kluczowych dla feministycznej teorii. Wystawa potrwa do końca czerwca.
Warta uwagi jest również kolekcja stała w Susch, w której znajdują się dzieła sztuki nazwane „site specific”. Jest to seria instalacji współczesnych artystów. Obiekty zostały wkomponowane w przestrzeń budynku. Na przykład wieża muzeum wypełniona jest 14-metrową rzeźbą pt. schody Moniki Sosnowskiej.
Muzeum Susch mieści się w dolinie rzeki Inn, wśród gór alpejskich i pozostałości średniowiecznego klasztoru. Jest to odresturowany w przeciągu trzech lat XIX-wieczny browar o powierzchni 1500m2. W muzeum znajduje się 25 sal, a także biblioteka, biura i wykładowa przestrzeń.
Grażyna Kulczyk jest kolekcjonerką i mecenasem sztuki współczesnej, prawniczką, przedsiębiorcą i miliarderką. Jest autorką Starego Browaru w Poznaniu oraz fundacji Art Stations Foundation, która ma na celu rozwijanie obywatelskiej i kulturowej świadomości. Kulczyk bierze udział również w organizacji festiwalu mody i sztuki Art&Fashion Festival.
il. góra: Muzeum Susch, wystawa A Woman Looking at Men Looking at Women, 2019; źr. fb OP ENHEIM
KK
Jeśli angielski tytuł jest prawidłowy to jego polskie tłumaczenie powinno brzmieć : KOBIETA patrząca na mężczyzn patrzących na kobiety…
Czekając na możliwość obejrzenia wystaw i zwiedzenia muzeum