szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Dwa muzea Bauhausu na rocznicę 100-lecia

16.01.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Z okazji 100-lecia Bauhausu w Niemczech zostaną otwarte dwa nowe muzea w Weimar i w Dessau.

Bauhaus to uczelnia, która powstała w 1919 roku z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Została utworzona przez Waltera Gropiusa. Nazwa Bauhaus nawiązuje do słowa Bauhütte, które w średniowieczu oznaczało grupę pracowników, zajmujących się różnymi dziedzinami rzemiosła. Ideą uczelni było połączenie rzemiosła, architektury i sztuki użytkowej. Początki jej działalności związane są z miastem Weimar, a od 1925 roku z miastem Dessau, natomiast w latach 1932-1933 z Berlinem. Ze zmianą miast związana jest również zmiana programu artystycznego. W weimarskiej szkole ważny był „powrót do rzemiosła” oraz zderzenie prądów artystycznych, takich jak ekspresjonizm, dadaizm, konstruktywizm i abstrakcja geometryczna. Natomiast w Dessau zwracano uwagę na „jedność sztuki i technologii”.

Muzeum w Weimar, 2019; źr. www.bauhausmuseumweimar.de / rynekisztuka.pl

Muzeum w Weimar, 2019; źr. www.bauhausmuseumweimar.de

Na 6 kwietnia br. planowane jest otwarcie muzeum w Weimarze. Budynek muzeum autorstwa prof. Heike Hanada (Berlin) przypomina kształtem minimalistyczną betonową kostkę. Składa się on z pięciu kondygnacji, które zbiegają się w dwupiętrowych otwartych przestrzeniach. Fasada charakteryzuje się 24 wąskimi panelami z nieprzejrzystego, matowego szkła, na które nakłada się liniowa siatka drobnych czarnych linii. Poziome pasy świetlne wokół korpusu konstrukcji zapewniają oświetlenie w nocy. Na inauguracyjnej wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną liczne obiekty z najstarszej na świecie kolekcji Bauhausu. 

Drugie muzeum Bauhausu zostanie otwarte 8 września w Dessau. Budynek o powierzchni 3500 m2 został zaprojektowany przez Addenda Architects z Barcelony. W muzeum zaprezentowany zostanie cenny zbiór Fundacji Bauhaus Dessau, który obejmuje około 49 tys skatalogowanych eksponatów i jest drugą pod względem wielkości kolekcją Bauhausu na świecie. Konstrukcja muzeum opiera się na idei „budynek w budynku” – składa się z strzelistego bloku stalowego w szklanej kopercie. Nowy budynek będzie kosztował 28 milionów euro.

il.góra: Muzeum Bauhausu w Dessau, 2019; źr. bauhaus-dessau.de

KK

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.