szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Nowo odkryty rysunek Rafaela Santi na aukcji w Sotheby’s

22.01.2019

Aktualności, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

W nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s, 30 czerwca pod młotek trafi nieeksponowany wcześniej rysunek samego Rafaela Santi.

Dzieło pochodzi z obszernej kolekcji Giuseppe Vallardiego (1784-1863). Wykonane zostało ono piórem z brązowym atramentem. Przedstawiony na nim jest młody żołnierz w zbroi z wyciągniętą prawą ręką trzymającą miecz. Młodzieniec ukazany jest z profilu w zbroi zwaną all’antica i rzymskim hełmem typu attic. W przeciwieństwie do wielu rysunków powstałych we Florencji w epoce renesansu, gdzie najczęściej powstawały zatłoczone kompozycje ze sceną walki, tutaj pojedyncza postać jest zwarta i statyczna. Sprawne operowanie piórem przez Rafaela jest widoczne w kreskach cieniowania. Na mistrzowskie opanowanie skrótu perspektywicznego wskazują ekspresyjne linie pod stopami, które są jedynymi elementami unaoczniającymi przestrzeń wokół żołnierza.

Rafael Santi, Rzymski żołnierz; źr. Sotheby's - rynekisztuka.pl

Rafael Santi, Rzymski żołnierz; źr. Sotheby’s

Badaniem dzieła zajmował się m.in. Carol Plazzotta, który uważa, że postać na rysunku może przedstawiać legendarnego rzymskiego bohatera – Gajusza Mucjusza Scewola, który włożył rękę do ognia, aby okazać, że nie lęka się tortur, ani śmierci. Na to miałby wskazywać symboliczny gest, demonstrujący odwagę, nie dając żadnych oznak bólu.

Co najciekawsze, rysunek zawiera dwie stare sygnatury. W lewym dolnym rogu widnieje napis widoczny tylko w podczerwieni Raffaello d’Urbbino. Został on wykonany piórem z brązowym atramentem, prawdopodobnie w XVI-wieku lub na początku XVII-wieku. W prawej krawędzi pracy znajduje się drugi, słabo widoczny, wykonany ołówkiem napis: Scuola Romana / Raphaele fecit inw. Przypuszcza się, że jest on XIX-wieczny.

Sotheby’s szacuje wartość dzieła od 800 tys. do ponad miliona dolarów.

il. góra: Rafael Santi, stojący w profilu żołnierz; źr. sotheby’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.