szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gorąca instalacja Mirosława Bałki w White Cube w Londynie

31.01.2019

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

W londyńskiej galerii White Cube trwa wystawa Random Access Memory stworzona przez polskiego rzeźbiarza – Mirosława Bałkę.

Na wystawie, którą artysta przygotowywał przez 5 lat eksponowany jest tylko jeden obiekt – mur. Pomieszczenia galerii zostały podzielone ogrodzeniem z blachy, w celu spowodowania przytłaczającego poczucia klaustrofobii. Ponadto, nieprzyjemne odczucia wzmaga dokuczliwa temperatura. Instalacja Bałki ogrzewa przestrzeń do 45 stopni Celsjusza. Z jednej strony przyjemność, a potem śmierć – mówi artysta.

Mur prowokuje do zadawania wielu pytań. Może kojarzyć się on z obozami dla internowanych czy z innymi punktami kontrolnymi i granicznymi. Jak mówi Bałka: może za murem jest ziemia obiecana, może utopia, a może nic. Również dzieło budzi aluzje polityczne m.in. do muru Trumpa i Brexitu. Na ten temat artysta wypowiada się tak: W przypadku nowego projektu w Londynie nie myślałem o Trumpie ani o murze berlińskim, kiedy ją tworzyłem, ale i tak te wątki się tu pojawiły. I dodaje: Myśleliśmy, że upadek murów to znak postępu. Teraz znów je wszędzie budujemy. Więc chcę powiedzieć: już tu byliśmy. To w pewnym sensie ostrzeżenie. 

Wystawa zbiera pozytywne recenzje, m.in. od Andrew Dickinsona z The Guardian. Ekspozycję można oglądać do 9 marca.

il.góra: Mirosław Bałka, no way out, Random Access Memory, 2018; źr. theguardian.com

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017