szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Zmarł Alessandro Mendini – mistrz nowoczesnego designu

19.02.2019

Świat: wydarzenia

W wieku 87 lat odszedł Alessandro Mendini. Architekt i projektant, włoska ikona designu.

Mendini studiował architekturę na Politechnice w Mediolanie, którą ukończył w 1959 roku. W 1973 stał się jednym z założycieli awangardowej szkoły wzornictwa i architektury Global Tools. Dołączył również do grupy Studia Alchimia, które tworzyło w nurcie antydesignu, przeciwstawiając się tym samym sterylnej elegancji modernizmu.

Alessandro Mendini, The black out, 1984 – przenośny barek

Przez 60 lat tworzył koncepty architektoniczne, projekty wnętrz, mebli i lamp. Do jego najsłynniejszych projektów należą m.in wejście do muzeum Groninger w Danii, fotel Proust, korkociąg Anna G., czy przystanek tramwajowo-autobusowy w Hanowerze.

Alessandro Mendini, Arlekin, 2018 – źr. wroclaw.pl

Pod koniec 2014 roku artysta odwiedził Wrocław, gdzie w Muzeum Architektury odbyła się wystawa podsumowująca jego wieloletnią działalność. Mendini został również odznaczony tytułem doktora honoris causa przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Owocem tej wizyty w Polsce był projekt, a następnie postawienie w centrum Wrocławia ośmiometrowego odlewu jego autorstwa Arlekina.

Zmarł 18 lutego br. w ukochanym Mediolanie.

fot. góra: Alessandro Mendini, korkociąg Anna G.

AR

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.