Dzieło Umberto Boccioniego zatytułowane Jedyna forma ciągłości w przestrzeni znajdzie się w ofercie domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku.
Do licytacji, która obędzie się 11 listopada, zostanie wystawiony odlew z 1974 roku. Z tego samego roku, lecz z innej edycji swoją figurę posiada m.in. Tate Modern w Londynie. Brąz mierzy 117 centymetrów wysokości, a u podstawy jego szerokość to 89 centymetrów. Estymację ceny rzeźby ustalono między 3,8 a 4,5 mln dolarów.
Pierwszy odlew Jedynej formy ciągłości… Boccioniego powstał w 1931 roku, po śmierci samego artysty i znajduje się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Pierwowzór powstał w gipsie w 1913 i obecnie jest przechowywany w Muzeum Sztuki Współczesnej Uniwersytetu w São Paulo. Rzeźbę odlewano jeszcze w 1949, 1951, 1963 oraz we wspomnianym już 1974 roku.
Umberto Boccioni (1882-1916) był współautorem Manifestu futuryzmu. Pierwotnie interesował się malarstwem, ale to ostatecznie ze swoich realizacji rzeźbiarskich jest najbardziej rozpoznawalny. Jedyna forma ciągłości w przestrzeni stała się prawdziwą ikoną i deklaracją futuryzmu. Celem artysty było ukazanie „syntetycznej ciągłości” ruchu zamiast „analitycznej nieciągłości”.
A.R