szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Warta 300 mln euro kolekcja dzieł sztuki zniknęła w Chinach, przywłaszczona przez wypożyczającego

21.11.2019

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Warta 300 mln euro kolekcja dzieł sztuki wypożyczona biznesmenowi Ma Yue zniknęła w Chinach, przywłaszczona przez mężczyznę.

Zbiór należał do niemieckiej milionerki tajwańskiego pochodzenia, Marii Cheng-Tu, a w jego skład wchodziły dzieła Anselma Kiefera, Markusa Lüpertza czy Renate Graf w niebagatelnej ilości nawet kilkuset egzemplarzy, wliczając również prace wczesne.

Kilka miesięcy temu Maria Cheng-Tu pierwszy raz zgłosiła się do chińskich władz, sygnalizując problem. Milionerka wcześniej kilkakrotnie apelowała o zwrot prac do swojego magazynu w Hong Kongu, jednak bez skutku. Zbiór miał zostać wypożyczony na około 10-ciu lat i uczestniczyć w serii wystaw. Ma Yue twierdzi, że dostał również zgodę na sprzedaż wystawianych dzieł.

Niestety, mimo operowania kwotami w wysokości kilkuset milionów euro, kontrakt między Marią Cheng-Tu a Ma Yue został zawarty jedynie ustnie. Dość odważnie ze strony niemieckiej kolekcjonerki, gdyż nie są to jedyne problemy, w jakie wplątuje się chiński biznesmen. Nie po raz pierwszy nie oddaje on pożyczonych dzieł sztuki, a jego niemiecka firma o nazwie Bell Art ogłosiła w tym roku upadłość.

“Nie wiemy, gdzie przechowywane są dzieła i czy odpowiednio się nimi zajęto” – powiedział dla Deutschlandfunk zaniepokojony Markus Lüpertz.

il. góra: Der gestürzte Krieger, Markus Lüpertz, 1994, fot. Georg Slickers, źr. Wikimedia Commons

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.