szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Francja zwróci do Beninu 26 zrabowanych obiektów

18.12.2019

Magazyn

Benin od połowy XIX wieku znajdował się w strefie wpływów francuskich. W tamtym okresie z terenów owego niewielkiego, leżącego nieco nad równikiem państwa zrabowano i przewieziono do Francji nawet do 5 tysięcy dzieł sztuki.

Część z tych obiektów znajduje się obecnie w Musée du Quai Branly-Jacques Chirac w Paryżu. W skład kolekcji wchodzą figury z brązu i kości słoniowej, jak również mapy i manuskrypty. 26 z nich trafi niebawem do swojej ojczyzny.

Emmanuel Macron obiecał już 2017 roku, że obiekty zostaną zwrócone do Beninu. Później powstał raport o nazwie “The Restitution of African Cultural Heritage. Toward a New Relational Ethics” (“Restytucja afrykańskiego dziedzictwa kulturowego. W stronę nowej etyki relacji”).

Po dwóch latach, na spotkaniu z prezydentem Beninu, Patrice Talon, udało się doprowadzić do oficjalnego potwierdzenia decyzji. Stworzono też harmonogram działań. Dzieła mają zostać oddane najpóźniej w 2021 roku.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.