szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Na tropie śnieżnej sielanki

23.12.2019

Magazyn, Na deser

Przez ostatnie kilka lat w dużej partii kraju biała zima uporczywie nie nadchodzi i większość z nas tęskni nieco za Bożym Narodzeniem skąpanym w śniegu. Żeby jednak cieszyć się jasnym puchem chociaż trochę, przygotowaliśmy zestawienie kilku prac, w których będziemy starali się odnaleźć błogi, świąteczny nastrój.

Jeff Koons, Gazing Ball (Snowman) 2013, źr. jeffkoons.com

Zacznijmy od sztuki nowoczesnej. Oto bowiem bielutkiego bałwana ulepił nam nikt inny jak Jeff Koons. Czy jest to jednak bałwan wykonany ze śniegu? Delikatne marszczenia, które możemy zaobserwować na rzeźbie przywodzą na myśl raczej dmuchane zabawki. Gdzie podział się nos z marchewki i guziki z węgielków? Gagatek trzyma pod pachą lśniącą, niebieską kulę. Pozostaje nam zatem pozostać dalej na tropie klimatu najmroźniejszej pory roku.

Pieter Bruegel (starszy), Zimowy pejzaż z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, 1565, domena publiczna

Kolejnym naszym znaleziskiem okazuje się “Zimowy pejzaż z łyżwiarzami i pułapką na ptaki” Pietera Bruegela. Biało-niebieska kolorystyka potęguje tutaj uczucie chłodu. Jest w obrazie pewna sielskość, szczególnie kiedy zwrócimy uwagę na charakterystyczne dla malarza, nieco baśniowe kreowanie postaci i architektury. Mówi się jednak, że obraz zawiera w sobie przesłanie: zwraca uwagę na lekkomyślność zabawy na niepewnym lodzie. I tutaj zatem nie uda nam się odnaleźć zimowej idylli.

Julian Fałat, Śnieg, 1907, źr. imnk.pl

Tym razem coś ze sztuki polskiej – “Śnieg” Juliana Fałata. Puch zawisł tutaj grubą czapą nad brzegiem rzeki, a jego ciężkość fascynująco igra z lustrzaną taflą wody i płaszczyzną czystego nieba. To jedyni bohaterowie dzieła. Dzięki ograniczeniu ilości elementów w kompozycji, patrząc na masywne nawisy opalizujące blaskiem zimowego słońca, odnaleźć możemy pewien spokój. U Fałata jednak zima niebawem się skończy – jest marzec, pokrywa śnieżna powoli zaczyna się topić i zwiastować początek wiosny.

Claude Monet, “Śnieg w Argenteuil”, 1875, domena publiczna

Czy tym razem uda nam się wyśledzić grudniową beztroskę? Z pomocą przychodzi Claude Monet, autor “Śniegu w Argenteuil”. Mimo że malarstwo impresjonisty najbardziej kojarzy nam się raczej ze słoneczną Francją, artysta stworzył też szereg przedstawień zimy. Na widok omawianego przez nas obrazu Édouard Manet miał krzyknąć “Jest perfekcyjny! Nie wiedziałbym w jaki sposób zrobić to lepiej”, po czym zaprzestać tworzenia podobnych scen. U Moneta droga prowadzi w stronę majaczącego w oddali kościoła, a dwie postaci spacerują, brodząc przez zaspy. Iście impresjonistycznie – tutaj właśnie udaje nam się złapać piękno ulotnego momentu i żyć chwilą, zanurzyć się w idyllicznej niebieskości. Z pogodnym obrazem zaśnieżonego Argenteuil w głowie możemy zatem ze spokojem ducha rzucić się w wir świątecznych przygotowań.

il. góra: Claude Monet, La Pie, 1868–1869, domena publiczna

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.