szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Cate Blanchett zbuduje własną galerię sztuki

29.01.2021

Ciekawostki

Sklep rynekisztuka

Zdobywczyni Oscara, aktorka Cate Blanchett, już niedługo sprawdzi się w nowej roli jako właścicielka prywatnej galerii sztuki. Jak donoszą brytyjskie media, Blanchett zbuduje galerię dla swojej kolekcji w Highwell House, angielskiej posiadłości w pobliżu miasta Crowborough w hrabstwie Sussex w południowo-wschodniej Anglii.

Cate Blanchett at the Tropfest Opens 2012 in Sydney, źródło: Wikimedia Commons

Plany dotyczące budowy przestrzeni galerii zostały oficjalnie zatwierdzone z początkiem stycznia. Projekt wspierany przez władze lokalne, ma pomieścić należące do aktorki prace współczesnych artystów. Według doniesień kolekcja Blanchett obejmuje dzieła Guana Wei, Pauli Rego, Howarda Hodgkina, Billa Hammonda i innych współczesnych twórców. 

Aktorka i jej mąż, australijski dramaturg, scenarzysta i reżyser Andrew Upton, kupili wiktoriańską posiadłość w 2015 roku za około 3,75 miliona funtów. Rezydencja, zwana Highwell House, od czasu powstania w 1890 roku szczyciła się wieloma sławnymi mieszkańcami, w tym Sir Arthurem Conan Doyle’em czy aktorem Tomem Bakerem.

Blanchett nigdy nie kryła swojego zamiłowania do sztuki współczesnej. Niedawno pojawiła się gościnnie w instalacji wideo artysty i filmowca Juliana Rosefeldta, która to znalazła się na wystawie „Manifesto: Art x Agency” 2019 w Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie. Blanchette wystąpiła także w instalacji wideo zatytułowanej “Cztery temperamenty” reżysera i artysty Marco Brambilli, która została zaprezentowana w zeszłym roku w Michael Fuchs Galerie w Berlinie. Aktorka zaistniała w świecie sztuki również poprzez swoją głośną rolę w pełnometrażowym filmie “Manifesto” z 2015 roku, wyreżyserowanym przez wspomnianego wcześniej niemieckiego artystę Juliana Rosefeldta. W filmie Blanchett wciela się w 13 postaci wygłaszających słynne artystyczne manifesty autorstwa pisarzy, reżyserów, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, filozofów i architektów – od Manifestu suprematystów Kazimierza Malewicza po Manifest Fluxus Mierle Laderman Ukeles.

asz

Grafika: Cate Blanchett speaking at the 2017 San Diego Comic Con International, fot. Gage Skidmore, źródło: Wikimedia Commons

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

fot. Kama Wróbel

04.12.2012 / Dla galerzystów, Kolekcjonowanie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.