szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Dzieła ikon modernizmu na aukcji Christie’s

15.02.2021

Świat: aukcje

Osiem modernistycznych dzieł, pojawi się już w marcu na licytacji w londyńskim oddziale Christie’s. Estymacje prac pochodzących z jednej prywatnej, francuskiej kolekcji oszacowano na poziomie 16–24 mln funtów. Wśród obrazów wystawionych na sprzedaż znalazły się dzieła modernistów Alexandra Caldera, Jean Dubuffeta, Maxa Ernsta, Jeana Fautriera, Fernanda Légera i Joana Miró.

Dzieła ikon modernizmu na aukcji Christie’s

Joan Miró, “Le piège”, 1924, źródło Sotheby’s materiały prasowe.

Najlepsze domy aukcyjne przygotowują się teraz z dość optymistycznymi nastrojami do nowego sezonu. Wśród nich jest również Christie’s, która ogłosiła najważniejsze wydarzenia związane z dwiema licytacjami w Londynie już w marcu tego roku. W sprzedaży pojawi się grupa ośmiu dzieł z jednej prywatnej, francuskiej kolekcji. Odnajdziemy w niej prace modernistów, takich jak: Alexander Calder, Jean Dubuffet, Max Ernst, Jean Fautrier, Fernand Léger i Joan Miró. Przewidywana estymacja dochodów ze sprzedaży ma przynieść łącznie 16–24 mln funtów.

Dzieła ikon modernizmu na aukcji Christie’s

Joan Miró, “Le piège”, 1924, źródło Sotheby’s materiały prasowe.

Prace mają zostać sprzedane w ramach dwóch aukcji 23 marca – wieczornej sprzedaży dzieł sztuki XX wieku i wieczornej sprzedaży surrealistów. Wśród partii przeznaczonych do licytacji w ramach „Sztuki surrealizmu”, znajduje się praca “Le piège” (1924) autorstwa Miró, będąca przykładem wczesnego stylu artysty inspirowanego surrealistyczną literaturą. Płótno należało niegdyś do krytyka André Bretona, a w 2018 roku zagościła na wystawie „Miró, La couleur de mes rêves” w Grand Palais w Paryżu. Szacuje się, że cena dzieła ukształtuje się w przedziale 3–5 mln funtów. Obok “Le piège” zobaczymy również kolejne dzieło hiszpańskiego malarza –  “Peinture” z 1927 roku, które przez niemal pół wieku pozostawało w rękach prywatnych. Druga praca pochodzi z przełomowej serii obrazów sennych artysty, zapoczątkowanej w 1925 roku w Paryżu. Ilustruje pionierskie, intuicyjne podejście Miró do treści i formy, które miało ogromny wpływ zwłaszcza na następne pokolenia artystów po drugiej wojnie światowej. Przewidywana cena sprzedaży to 1,4 mln funtów. Z estymacją w przedziale 1,2–1,8 mln funtów do sprzedaży trafi również “Aux 100 000 colombes” Maxa Ernsta, wykonane w okresie, gdy pod wpływem grupy surrealistów, artysta zaczął eksplorować półautomatyczne techniki tworzenia dzieł wykorzystując w swoich pracach technikę grattage. 

Dzieła ikon modernizmu na aukcji Christie’s

Jean Fautrier, “Pièges”, 1946, źródło Sotheby’s materiały prasowe.

Wśród dzieł, które trafią do sprzedaży w ramach licytacji dzieł sztuki XX wieku, pojawi się również należące od ponad dwóch dekad do aktorki Delphine Seyrig płótno “Submarine Christmas Tree” Caldera z 1947 roku, którego cena szacowana jest na 4–6 mln funtów. Ponadto w kolekcji znajdziemy prace takie jak: “Deux femmes couchées” (1913) Legera, przedstawiający styl artysty inspirowany kubizmem, szacowany na 1,2–1,8 mln funtów, a także dwa dzieła Dubuffeta: praca mieszana, “Le Vase de Barbe” (1959), szacowana na 2–3 mln funtów oraz “Paysage du Pas-de-Calais III” (1963), szacowany na 2,5–3,5 mln funtów. 

Ta wyjątkowa grupa dzieł oferuje wnikliwy wgląd w kluczowe dialogi, które łączyły awangardowych artystów działających w Europie i Ameryce przez cały XX wiek. Podkreśla tym samym ich wzajemną przyjaźń, innowacje i wymiany pomysłów, które ukształtowały wiek, zarówno przed, jak i po drugiej wojnie światowej. “Zakres kolekcji zapewnia wgląd w twórczość Caldera, Dubuffeta, Ernsta, Fautriera, Légera i Miró, których wizja i innowacja zdefiniowała XX wiek, a dziedzictwo i wpływ jest widoczny w dzisiejszych artystach.” – mówi Anika Guntrum, Dyrektor Międzynarodowa Sztuki XX i XXI w., francuskiego Christie’s. O wynikach aukcji przekonamy się już niebawem.

asz

Grafika: Jean Dubuffet, “Paysage du Pas-de-Calais III”, 1963, źródło Sotheby’s materiały prasowe.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Gorky i Kandinsky na aukcji w Christie's

02.02.2021 / Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.