szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Portret kochanki Picassa wyceniony na 15 mln dolarów trafi na aukcję

01.03.2021

Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Portret muzy Picassa, który od 1984 roku przebywał w rękach prywatnych kolekcjonerów, pojawi się na majowej aukcji dzieł sztuki współczesnej i impresjonistycznej w Bonhams. Szacowana wartość to nawet 15 milionów dolarów. 

„Femme au Béret Mauve” będzie wystawiana w Nowym Jorku, Paryżu, Hongkongu, Los Angeles i San Francisco, zanim trafi na licytację 13 maja 2021.

Portret pochodzi z okresu, w którym Picasso stworzył swoje najbardziej kultowe obrazy. Przejęty wojną domową w Hiszpanii i problemami rodzinnymi, malował dzieła o cięższym ładunku emocjonalnym. Powstała wtedy „Płacząca Kobieta” i „Guernica”. Ta pierwsza w 2005 roku pobiła rekord aukcyjny osiągając wartość $179mln. „Femme au Béret Mauve” na tle innych obrazów z tego okresu wyróżnia się delikatnością. Paleta barw kojarzy się z wiosną i rozkwitem. Jednak kim jest tajemnicza kobieta w berecie?

Portret kochanki Picassa wyceniony na $15 mln

Pablo Picasso, „Femme au Béret Mauve”, 1937 r.

Obraz powstał w 1937, dokładnie dziesięć lat po tym, jak Picasso odnalazł największą muzę i miłość swojego życia. Atletyczna blondynka, sekretna kochanka i matka jego córki Mayi. Mowa o Marie-Thérèse Walter. Poznali się w 1927 w Paryżu, ona nie wiedziała kim jest starszy mężczyzna, przedstawiający się jako Picasso, ale zgodziła się, aby mu pozować i od tamtego czasu byli nierozłączni.

Mistrz miał wtedy żonę Olgę, która nie zgodziła się na rozwód. Proces sądowy trwał latami, doprowadzając jedynie do legalnej separacji. Marie-Thérèse Walter nie mogła oficjalnie stać się żoną Picassa. Ich związek był owiany tajemnicą. Kochanka i małe dziecko tchnęły w malarza nowe życie. Sielankowy nastrój i spokój są widoczne na obrazie.

„Femme au Béret Mauve” przebywała w rękach amerykańskich kolekcjonerów przez ponad trzy dekady. Wcześniej znajdowała się w Kolonii, a przed tym w posiadaniu Mariny Picasso – wnuczki mistrza.

Nachodzącą aukcję organizuje Bonhams, jeden z najstarszych domów aukcyjnych na świecie. Oprócz Picassa pojawi się „L’atelier de l’artiste au Havre” Raoula Dufy oraz „Tête de jeune-fille de profil dite 'la Rosa'” Camille Pissarro.

Grafika (góra): Pablo Picasso, „Femme au Béret Mauve”, 1937 r. Źródło: mat.pras. Bonhams

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

04.09.2019 / Cykle, Dla kolekcjonerów, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.