szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Relacja z wydarzenia artystycznego „Tryptyk Narodowy”

01.07.2021

Magazyn

Wydarzenie artystyczne “Tryptyk Narodowy” Agnieszki Morysiak, odbyło się 11 czerwca w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Goście mogli podziwiać trzy obrazy o tematyce historycznej.

Co czyni dzieło “Tryptyk Narodowy” ponadczasowym to powrót do klasycznej techniki malarskiej oraz wybór tematów, które są ważne dla Polski z perspektywy historycznej. Artystka uwieczniła wydarzenia, które według niej nie uzyskały jeszcze należnego miejsca w kulturze.  

Na wydarzeniu pojawili się znamienici przedstawiciele sektora kultury, m.in. pan Tomasz Łęcki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, pan Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pan profesor Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

Wydarzenie rozpoczęło się od warty honorowej przed wejściem do Pałacu Działyńskich. Ułani na koniach z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania pod dowództwem R.Kusza okrążali historyczny budynek, podczas gdy asysta piesza przygotowała w Sali Czerwonej scenerię przenoszącą gości do czasów Powstania Wielkopolskiego. Ubrani w mundury z epoki żołnierze siedzieli w otoczeniu karabinów maszynowych, lancy z proporcami, ogniska oraz worków umacniających okopy. 

Trzy obrazy zostały przykryte materiałem i odsłonięte podczas występu performance, przygotowanego przez aktorki z poznańskiego Studia Aktorskiego STA. Inscenizacja dotyczyła historii każdego z obrazów i w połączeniu z ułanami w strojach z epoki, pozwoliła na głębsze doświadczenie przekazu zawartego w obrazach.

Tematy poruszane przez Agnieszkę Morysiak dotyczą wydarzeń dramatycznych, które miały znaczący wpływ na niepodległość naszego kraju. Dlatego występ teatralny idealnie podkreślił ich doniosły nastrój. Aktorki po kolei odsłaniały kolejne obrazy, które ukazywały się gościom wprowadzonym w nastrój o zabarwieniu historycznym. 

Dzieło „Powstanie Wielkopolskie” opowiada o przemarszu polskich żołnierzy wracających z koszar w 1919 roku. Podobnie jak “Tryptyk Narodowy”, akcja obrazu także dzieje się w centrum Poznania. Podróży w czasie dopełniła szlachetna przestrzeń Pałacu Działyńskich. 

„Pojedynek pod Komarowem 1920” był kolejnym obrazem odsłoniętym przez aktorki. Waga tego wydarzenia bywa niedoceniana – gdyby nie ta bitwa, niemożliwe byłoby powstrzymanie wojsk bolszewickich idących od południa na Warszawę.

Ostatnim z zaprezentowanych obrazów była „Oto Polska” – łącznik pomiędzy dwoma malowidłami o tematyce batalistycznej. Dzieło ukazało dwa walczące ze sobą orły i było alegorią waleczności Polaków z wrogiem, a także skłonnością do wewnętrznych sporów pomiędzy sobą. 

Performance artystyczny zakończył się pojednaniem skłóconych stron – aktorki przytuliły się sugerując, że przyjaźń jest możliwa, po czym rozdzieliły się w geście pełnym niechęci.

Na wydarzeniu nie zabrakło merytorycznego wprowadzenia do zagadnień historycznych. Przemysław Morysiak (kurator wystawy) omówił wszystkie istotne aspekty stojące za głębokim przesłaniem “Tryptyku Narodowego”. Na koniec przemówiła Agnieszka Morysiak, która opowiadała o procesie twórczym, swojej drodze życiowej, inspiracjach i decyzjach stojących za wyborem tak ważnych historycznie tematów. 

“Sztuka, z którą mamy tutaj do czynienia jest sztuką refleksyjną. Moim zdaniem jest to inne spojrzenie na dzieje narodu. Wiemy, że tego typu sytuacje nie działy się w każdym dniu Powstania (Wielkopolskiego). Ale zgody było wystarczająco dużo, aby wspólny wysiłek mógł zaistnieć. Pojawiali się mężowie stanu, jak chociażby Ignacy Paderewski, który mając jasno określone poglądy, potrafił jednoczyć wokół siebie tych, którzy brali się, jak te orły, do bratobójczych sporów.” – powiedział na zakończenie Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

“Tryptyk Narodowy” był przykładem na to, że tematy narodowe wciąż są istotne w sztuce, a historia Polski to wiele heroicznych bitew, które w przeciągu lat zostały zapomniane. Agnieszka Morysiak pokazała także, że wydarzenie artystyczne, mimo podniosłych tematów, może być przedstawione w sposób zaskakujący i niezapomniany dla gości.

Zdjęcie góra: Rozmowa z panem Przemysławem Terleckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – partnerem wydarzenia.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.