szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Ewy Juszkiewicz sprzedany za 2 mln

18.10.2021

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

14 października w trakcie prestiżowej aukcji Sotheby’s, Contemporary Art Evening Auction, padł rekord za pracę Ewy Juszkiewicz. Obraz „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” z 2013 został sprzedany za 352 800 funtów, choć estymacja wynosiła zaledwie 30-40 tys. funtów. Praca Juszkiewicz osiągnęła sumę ponad dziesięciokrotnie większą niż przewidywano, co w przeliczeniu daje imponujący wynik – niemal 2 mln złotych.

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984) – malarka, urodzona w 1984 roku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorat obroniła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej twórczości Juszkiewicz zajmuje się przede wszystkim portretami kobiet, nawiązując przy tym do nowożytnych dzieł malarskich. Oprócz tropów wizualnych, autorka pozostawia również wskazówki w samych tytułach, odsyłając bezpośrednio do reinterpretowanego malarza. „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” polska artystka przywołuje Johannesa Corneliusza Versproncka i jego pochodzące z XVII wieku dzieło “Portrait of Maria van Strijp”. Podobną praktykę stosuje również w innych pracach, choćby w „Untitled (after Elisabeth Vigée Le Brun)”, czy „Untitled (after Joseph Karl Stieler)”. Juszkiewicz nie tyle naśladuje wspomnianych autorów, co gra z tradycyjnymi sposobami przedstawienia kobiecości za pomocą twarzy – zniekształconej, ukrytej pod bukietem kwiatów, schowanej za maską lub kawałkiem materiału. Przy użyciu abstrakcyjnych form stawia pytania o kanon piękna, granice brzydoty, czy uprzedmiotowienie poprzez obraz.

Jedyne i wciąż dostępne na rynku aukcyjnym prace Juszkiewicz ( w tym właśnie “Maria…”) pochodzą z czasów współpracy z warszawską galerią lokal_30. Aktualnie polską artystkę reprezentuje Gagosian, największa galeria sztuki na świecie z 19 przestrzeniami wystawienniczymi zlokalizowanymi w miastach takich jak Nowy Jork, Paryż, Londyn, czy Rzym. Najnowsze obrazy Juszkiewicz można na ten moment kupić na dwa sposoby – w galerii Almine Rech albo w galerii Gagosian.

Zdjęcie góra: Ewa Juszkiewicz, Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck), olej na płótnie, 130×100, źródło: Sotheby’s

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

22.10.2021 / Aktualności, Polska: aukcje, Rekordy aukcyjne

2 komentarzy do “Obraz Ewy Juszkiewicz sprzedany za 2 mln”

  1. Nika

    Następnego dnia inny obraz Ewy Juszkiewicz sprzedano za ponad 3 mln zł!!!) w Christie’s.

    1. Marlin

      …a to początek :) , jest bardzoooo duze zainteresowanie pracami artystki BRAWO

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.