szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Dwanaście miesięcy na światowym rynku sztuki

14.10.2021

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Ostatni rok obfitował w wiele zmian i dynamicznych zwrotów akcji na światowym rynku sztuki. Obroty z aukcji kilku artystów współczesnych stanowiły znaczący procent wszystkich obrotów aukcyjnych. Przyglądamy się raportowi przygotowanemu przez Artprice, analizując najciekawsze rekordy. Którzy twórcy są obecnie w światowej czołówce? Jak wyglądały największe przebicia młodych artystów na aukcjach? Sztuka współczesna stanowi w tym momencie aż 23% całego rynku, a jej obroty wzrosły o ponad 50% w porównaniu z 2019 rokiem.

Giganci sztuki współczesnej 

Basquiat na aukcji Christies

Jean-Michel Basquiat, „In any case”, źródło: Christie’s

Obserwując światowe rekordy aukcyjne na pierwszy plan wysuwa się Jean Michel Basquiat. Artysta króluje w kategorii sztuka współczesna zarówno na rynku zachodnim jak i azjatyckim, stanowiąc aż 14% światowych obrotów aukcyjnych (w ciągu ostatnich 12 miesięcy) i 4,3% obrotów na wszystkich aukcjach sztuki w obecnym roku. Obraz In this case przedstawiający czaszkę na czerwonym tle sprzedał się w maju na aukcji Christie’s w Nowym Jorku za 93,1 mln dolarów, ustanawiając rekord aukcyjny artysty w 2021 roku i stając się drugim najdrożej sprzedanym dziełem Basquiata w historii. Obroty ze sprzedaży dzieł kultowego twórcy w samym roku 2021 wyniosły ponad 300 mln dolarów!

Na drugim miejscu w kategorii sztuka współczesna znajduje się Banksy, którego dzieła uzyskały na aukcjach 181 mln dolarów, co stanowi 7% rynku sztuki współczesnej (dane z ostatnich 12 miesięcy). Co ciekawe, w 2016 roku obroty artysty z aukcji wyniosły tylko 3 miliony. Należy pamiętać, że tworząc graffiti Banksy sprzeciwia się sprzedawaniu swoich prac na aukcjach, a jego tożsamość wciąż pozostaje nieznana. 

Ostatnim gigantem z wielkiej trójki jest artysta, który przyczynił się do popularyzacji sztuki NFT na światowym rynku. Odkąd Beeple sprzedał swoje prace za 69,3 milionów dolarów na aukcji Christie’s w marcu tego roku, moda na niewymienialne tokeny przyjęła się na całym świecie i stanowi obecnie 5% rynku sztuki. Dla porównania – fotografia to tylko 2%, a rzeźba 7%. Mimo że Beeple dopiero niedawno stał się rozpoznawalnym twórcą, dochód ze sprzedaży jego prac w ciągu ostatnich 12 miesięcy stanowił 3% wszystkich obrotów na aukcjach sztuki współczesnej. Wśród zachodnich rekordów aukcyjnych Beeple zajmuje trzecie miejsce po Basquiacie i Banksym (w kategorii sztuka współczesna).

Co ciekawe, trójka artystów znajdujących się w zachodniej czołówce jest związana z buntem przeciwko tradycyjnym zasadom. Banksy najbardziej znany jest z graffiti, nieobce także Basquiatowi. Natomiast Beeple tworzy prace NFT, które przez wiele osób wciąż nie jest uznane za pełnoprawną sztukę.

Na azjatyckim rynku numerem jeden jest Yoshitomo Nara z wynikiem 137,5 mln dolarów i 5% obrotów aukcyjnych na światowym rynku sztuki współczesnej dane za ostatnie 12 miesięcy. Warto również wspomnieć rekordzistę w kategorii najdroższa aukcja. Na trzecim miejscu po Basquiacie i Beeple znajduje się Chen Danqing z obrazem wylicytowanym za 25,1 mln dolarów. Tym samym Shepherds (z cyklu tybetańskiego) jest obecnie najdrożej sprzedanym dziełem chińskiej sztuki współczesnej. 

Wszystkie segmenty sztuki

Obraz przedstawiający muzę Picassa trafi na aukcję

Pablo Picasso | Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse) | olej na płótnie | 146 x 114 cm | 1932 | Źródło: materiały prasowe Christie’s

W rankingu aukcyjnym za rok 2021, uwzględniającym nie tylko sztukę współczesną ale i wszystkie segmenty zebrane razem, numerem jeden jest Pablo Picasso (prezentujący sztukę nowoczesną). Dzieła kultowego artysty przyniosły dochód 352,1 mln dolarów. Obraz przedstawiający MarieThérèse został sprzedany na aukcji Chrisite’s w maju za rekordową sumę 103,4 mln dolarów. Na drugim miejscu znajduje się Jean Michel-Basquiat. Kolejnym gigantem na liście najdroższych artystów jest Andy Warhol (sztuka powojenna), po nim wspomniany już Banksy i Zao Wou-Ki (sztuka nowoczesna) z sumą 114,5 mln dolarów. Na liście czołowych artystów znalazł się tylko jeden malarz reprezentujący sztukę dawnych mistrzów – Sandro Botticelli  z obrotem w wysokości 94,2 mln dolarów. Natomiast z artystów XIX wiecznych Claude Monet na czwartej pozycji. Ranking powstał w oparciu o dane z 2021 roku.

Przebicia na aukcjach

Do najbardziej zaskakujących przebić w ciągu ostatnich 12 miesięcy należy praca Amy Sherald. Dominującym motywem w jej sztuce jest kultura afroamerykańska. Obraz The Bathers został wyceniony na 150200 tys. dolarów, jednak cena jaką osiągnął znacząco przewyższa estymację i wynosi ponad 4 mln dolarów. Innym zaskoczeniem jest aukcja z udziałem artystki tworzącej w stylu inspirowanym rokoko Flory Yukhnovich (ur. 1990). Obraz Pretty Little Thing, wyceniony na 6080 tys. dolarów, został sprzedany za 1 179 500 miliona dolarów przez dom aukcyjny Philips. 

 


Tekst stworzony na podstawie
The Contemporary Art Market Raport 2021 – Artprice.com 

Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

nft na rynku sztuki

15.06.2021 / Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów