9 najciekawszych filmów o sztuce dostępnych na platformach streamingowych
16.12.2021
Magazyn, Na deser
Twórcy dokumentów często chętnie sięgają po wątki metaartystyczne szukając inspiracji poprzez zagłębianie się w meandry świata sztuk wizualnych. Poniżej przedstawiamy zestawienie najciekawszych filmów dokumentalnych dostępnych na platformach streamingowych, które ukazują intrygujące historie artystów zapomnianych i niedocenionych, diagnozują kondycję i specyfikę rynku sztuki, a także analizują współczesne fenomeny i trendy.
1. Gerhard Richter
(Gerhard Richter Painting, reż. C. Belz, 2011)
Gerhard Richter to mistrz abstrakcji, jeden z najwybitniejszych i jednocześnie najdroższy żyjący niemiecki artysta. Jego obrazy są wynikiem długiego i żmudnego procesu nakładania kolejnych warstw farb. Intrygującemu procesowi twórczemu (który bardziej przypomina konstruowanie niż malowanie obrazu) możemy przyjrzeć się w kameralnym dokumencie pt. “Gerhard Richter” z 2011 roku. Corinna Belz – reżyserka filmu – spędziła z ówcześnie 79-letnim Richterem miesiąc. Film jest zapisem przygotowywań do serii wystaw mających się odbyć w Kolonii, Londynie i Nowym Jorku. Widz ma szansę wniknąć nie tylko do pracowni Richtera, ale także poznać jego stosunki ze współpracownikami, krytykami i środowiskiem artystycznym.
Do obejrzenia na: vod.pl
2. Szukając Vivian Maier
(Finding Vivian Maier, reż. J. Maloof, C. Siskel, 2013)
“Szukając Vivian Maier” odkrywa sekrety uzdolnionej fotografki, która swój talent próbowała trzymać z daleka od świata. Pracowała jako opiekunka, a po godzinach robiła setki zdjęć, których w większości nigdy nie wywołała. Niedługo po jej śmierci odkryto kontener, w którym trzymała swoje prace – znaleziono w nim ponad 100 tys. negatywów, a Maier stała się międzynarodową sensacją w świecie sztuki i jedną z najważniejszych artystek ubiegłego wieku.
Do obejrzenia na: Cineman, Nowe Horyzonty VOD, vod.pl
3. Chińscy Van Goghowie
(China’s Van Goghs, reż. Yu Haibo,Yu Tianqi Kiki, 2016)
Produkowane przez chińskich kopistów repliki najsłynniejszych dzieł sztuki sprzedają się w milionach egzemplarzy. Dafen z małej robotniczej osady położonej w Shenzen stało się prawdziwą kolebką masowej produkcji kopii, gdzie co roku powstaje co najmniej 5 milionów obrazów. Chińscy Van Goghowie przybliżają historię Xiaoyong Zhao i jego rodziny, którzy namalowali w sumie 100 tys. replik. To film nie tylko o sposobie funkcjonowania rynku kopii, ale i poszukiwaniach twórczej tożsamości, w której rzemieślnik pragnie stać się artystą. Zhao udaje się w podróż do Amsterdamu, by zmierzyć się z oryginalnymi pracami Van Gogha i samym sobą.
Do obejrzenia na: vod.pl, CDA Premium
4. Helmut Newton. Piękno i bestia
(Helmut Newton: The Bad and the Beautiful, reż. G. von Boehm, 2020)
Helmut Newton to jeden z najbardziej wpływowych artystów XX wieku, wybitny fotograf o wyrazistym, ale i kontrowersyjnym stylu – autor pełnych erotyki kobiecych aktów. Skandalista, któremu od lat zarzucano przedmiotowe portretowanie kobiet. Gero von Boehm – reżyser dokumentu krytycznym okiem spogląda na twórczość Newtona wyraziście osadzając ją w kontekście historycznym – zarówno w świecie sztuki przełomu lat. 60, 70. i 80. jak i współczesnej erze metoo, tworząc fascynujący, pełen sprzeczności portret artysty. Film oparty jest przede wszystkim na wypowiedziach gwiazd takimi jak Grace Jones, Claudia Schiffer czy Isabella Rossellini, które odkrywają kulisy współpracy z Newtonem.
Do obejrzenia na: Nowe Horyzonty VOD, Canal+, vod.pl, Chili, Player, Cineman, Rakuten
5. Cena wszystkiego
(The Price of Everything, reż. N. Kahn, 2018)
“Cena wszystkiego” to jeden z najbardziej aktualnych filmów poświęconych światowemu rynkowi, skupiający się przede wszystkim na trendach w sztuce współczesnej i artystach takich jak Jeff Koons, Maurizio Cattelan czy Jean-Michel Basquiat. Nathaniel Kahn w zabawny, pełen dystansu sposób demistyfikuje elitarny świat sztuki współczesnej snując historię, w której twórcza niezależność mierzy się z kapitalizmem, los artystów splata się z inwestorami, a kontemplacja sztuki miesza się z konsumpcją.
Do obejrzenia na: Ninateka
6. Nabrani: Prawdziwa historia o fałszywych obrazach
(Made You Look: A True Story About Fake Art, B. Avrich, 2020)
Historia jednego z największych oszustw na rynku sztuki. W 2011 rok nowojorska Galeria Knoedler została oskarżona o sprzedaż fałszywych obrazów o łącznej sumie 80 mln dolarów. Twórcy dokumentu próbują ustalić, czy ówczesna kuratorka Ann Friedman oraz właściciel galerii Michael Hammer świadomie sprzedawali “nieznane” dzieła wybitnych malarzy czerpiąc z tego zysk finansowy, czy byli po prostu naiwni wierząc w autentyczność tajemniczych prac wybitnych przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego – w tym Pollocka i Rothko – pochodzących z kolekcji równie tajemniczej kobiety – Glafriny Rosales.
Do obejrzenia na: Netflix
7. Beksińscy. Album wideofoniczny
(reż. D. Jagodziński, 2017)
W ostatnich latach fenomen Zbigniewa Beksińskiego wyjątkowo poruszył polskich filmowców. W 2016 roku nakręcono film biograficzny “Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszńskiego, a zaledwie rok później “Beksińscy. Album wideofoniczny”. Ten unikatowy film powstał na bazie archiwalnych, wcześniej niepublikowanych materiałów audiowizualnych pochodzących z prywatnych zbiorów Beksińskich w oparciu o scenariusz stworzony na podstawie biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej – „Beksińscy. Portret podwójny”. “Album wideofoniczny” to jednocześnie wstrząsający dokument oraz poruszający dramat rodzinny z Beksińskimi w roli głównej.
Do obejrzenia na: Chili, Cineman, vod.pl, Canal+
8. Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego
(Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski, reż. I. Dobrowolski, 2018)
Wizerunek Stanisława Szukalskiego jest równie intrygujący, co pełen pęknięć i sprzeczności. Z jednej strony rzeźbiarz, malarz i uzdolniony artysta, z drugiej nacjonalista i twórca zermatyzmu – pseudonauki o pochodzeniu starożytnych Polaków. Dobrowolski łączy w jedną całość rozmaite materiały – wywiady, archiwalia, zdjęcia a nawet fragmenty autotematycznych wykładów artysty, bo opowiedzieć tą niesamowitą historię rozgrywającą się na dwóch kontynentach, obejmującą zarówno wojnę, emigrację jak i karierę artystyczną w USA. Producentem “Walki…” jest Leonardo DiCaprio, którego ojciec był bliskim przyjacielem Szukalskiego.
Do obejrzenia na: Netflix
9. Druga strona plakatu
(reż. M. Latałło, 2010)
Film Marcina Latałły przedstawia historię legendarnej polskiej szkoły plakatu – wybitnych grafików, którzy zyskali międzynarodowe uznanie i rozgłos tworząc prace o tematyce społecznej, politycznej i kulturalnej. Reżyser nie tylko korzysta z materiałów archiwalnych, ale i konfrontuje się z najwybitniejszymi twórcami tamtego okresu m.in. Henrykiem Tomaszewskim, Mieczysławem Wasilewskim i Wojciechem Fangorem, a także z reprezentantami polskiego środowiska filmowego takimi jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Lech Majewski, by uchwycić wpływ sztuki plakatowej na kształt kultury i sztuki zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.
Do obejrzenia na: vod.pl
Marta Tychowska
Zdjęcie góra: © Vivan Maier, October 31, 1954. Nowy Jork, NY Maloof Collection | Źródło: vivianmaier.com