szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

GPW i NYSE mogą połączyć siły przy projekcie tokenizacji dzieł sztuki

18.02.2022

Aktualności, Polska: wydarzenia

W zeszłym roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła zawarcie współpracy z ArtInfo.pl umożliwiające tokenizację dzieł sztuki. Porozumienie między przedstawicielami obu stron podpisano na 18. Warszawskich Targach Sztuki. Teraz dowiadujemy się, że współpracą z GWP zainteresowane jest także NYSE, czyli Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Marek Dietl – prezes GWP w trakcie swojego pobytu w Nowym Jorku w dniach 14-15 lutego spotkał się z zarządem nowojorskiej giełdy w celu porozmawiania na temat potencjalnych przyszłych działań.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych dysponuje nowoczesnym systemem do tokenizacji dzieł sztuki oraz obrotu aktywami finansowymi. GPW pracuje nad metoda opartą na blockchainie – obrazy będą składowane w ich magazynie, a cząstkowe wartości dzieł inwestorzy mogą nabyć w postaci tokenów. Tego typu rozwiązanie umożliwiłoby międzynarodowy handel – inwestorzy z NYSE uzyskaliby możliwość zakupu tokenów do polskiego obrazu, a rodzimi kolekcjonerzy do zasobów, którymi dysponowałaby nowojorska giełda. 

Dodatkowo współpraca zakłada również informowanie o ESG, czyli o tym jak przedsiębiorstwa oddziaływują na środowisko, odpowiedzialność społeczną oraz ład korporacyjny. NYSE należy do grupy Intercontinental Exchange (ICE), która posiada dane dotyczące aż 15 tys. firm i aż 600 opracowanych metryk. Brakuje wśród nich jednak podmiotów z Polski. GPW zamierza dostarczyć niezbędne informacje o rodzimych przedsiębiorstwach i zmienić w ten sposób percepcję międzynarodowych inwestorów oraz pozyskać ich uwagę.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: unsplash

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

NFT rewolucja w świecie sztuki

21.04.2021 / Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.