szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Biennale 2022. Wystawa w Rosyjskim Pawilonie odwołana

28.02.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod znakiem zapytania stanęło nadchodzące Biennale Sztuki w Wenecji (23 kwietnia – 27 listopada 2022). Artyści, którzy mieli reprezentować Rosję poinformowali o swojej rezygnacji, a wystawa w Pawilonie Rosyjskim została odwołana. 

Alexandra Sukhareva i Kirill Savchenkov nie pojawią się na Biennale w Wenecji i wszystko wskazuje na to, że nie doczekają się oni zastępstwa, a Rosyjski Pawilon zostanie w tym roku odwołany. Artyści o swojej rezygnacji poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych, a w swoim oświadczeniu podkreślili, że nie ma miejsca na sztukę w sytuacji, gdy giną ludzie, a rosyjskie protesty są tłumione. Kuratorem planowanej wystawy był Raimundas Malašauskas, który także zaznaczył, że w świetle ostatnich wydarzeń nie jest w stanie kontynuować prac nad projektem.

Rosyjskie instytucje związane z sektorem sztuki i kultury protestują przeciwko działaniom zbrojnym i inwazji. Muzeum Sztuki Współczesnej Garage w Moskwie zawiesiło prace nad nadchodzącymi projektami, a Ragnar Kjartansson zdecydował się zamknąć swoją wystawę w GES-2 – na kilka tygodniu przed planowanym finisażem.

Na ten moment niepewne są losy także Ukraińskiego Pawilonu. Ze względu na krytyczną sytuację i zagrożenie życia prace nad projektem zostały wstrzymane. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej we współpracy z kijowską galerią The Naked Room oraz Borysem Filonenko – redaktorem naczelnym IST Publishing planowało zaprezentować w Wenecji “Fountain of Exhaustion” (1995-2022) autorstwa Pavlo Makova.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj góra: osnovagallery.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara de Lempicka

25.02.2022 / Aktualności, Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.