szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsze dzieła sztuki na Księżycu

05.04.2022

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Dzieła sztuki trafią na Księżyc już w tym roku. Zapowiedziano aż dwa tego typu projekty – „We Rise Together – with the Light of the Moon” oraz “Moon Phases”. Autorem jednego z nich jest Jeff Koons – najdroższy żyjący artysta, ikona świata sztuki i popkultury. Obie inicjatywy rywalizują o tytuł pierwszego dzieła sztuki na Księżycu. 

„We Rise Together – with the Light of the Moon” Sacha Jafri

Autorem dzieła sztuki, które trafi do przestrzeni kosmicznej jest Sacha Jafri. Jeden z jego obrazów stał się w tamtym roku drugą najdrożej sprzedaną pracą żyjącego artysty. Wraz z dziełem „We Rise Together – with the Light of the Moon” na Księżycu wyląduje także sztuka NFT. Za projekt odpowiadają firmy Selenian, Spacebit i Astrobotic. 

Kim jest twórca, którego dzieło poleci na Księżyc jako pierwsze w historii? Sacha Jafri w ubiegłym roku zwrócił na siebie uwagę światowych mediów ustanawiając nowy rekord Guinessa. Artysta stworzył największy na świecie obraz zatytułowany „Journey of Humanity”. Jafri przekazuje także dużą część z zysków na rzecz organizacji charytatywnych. Do tej pory udało mu się zebrać ponad 140 milionów dolarów. Co ciekawe, artysta ustanowił także inny rekord. Sprzedał największą ilość NFT w niecałą minutę – zysk z aukcji wyniósł 2 miliony dolarów. 

„We Rise Together – with the Light of the Moon” wykonano ze złotej aluminiowej płyty przez co jest w pełni odporne na warunki panujące na Księżycu. Oprócz wspomnianego dzieła sztuki na Księżyc poleci 88 NFT, a z okazji przełomowego wydarzenia powstanie także seria 10 000 kryptowalut artysty. Dodatkowo powstanie pięć unikatowych NFT Charitable Collection dla upamiętnienia poszczególnych etapów misji: startu rakiety, okrążenia Ziemi, okrążenia Księżyca, lądowania na Księżycu oraz wiecznego upamiętnienia dzieła sztuki. 23 lutego projekt został pokazany na konferencji prasowej w Dubaju, a jego realizacja planowana jest na 2022 rok. Część zebranych funduszy ma zostać przekazana na cele charytatywne związane z równością, odpowiedzialnym rozwojem, edukacją oraz zdrowiem.

Nft na księżycu

Sacha Jafri, źródło: mat prasowe Selenian

Jak mówi  Dan Hendrickson, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Astrobotic:

„Jesteśmy podekscytowani możliwością transportu historycznego dzieła sztuki Sachy Jafri na Księżyc. Wierzymy, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich, a dzieło Sachy jest doskonałym ucieleśnieniem tego ducha. Kiedy instalacja dotknie powierzchni Księżyca, będzie nam przypominać o tym, jak sztuka inspiruje kreatywne myślenie i sprawia, że nasz świat staje się lepszym miejscem”.

 “Moon Phases” Jeff Koons

29 marca Jeff Koons zapowiedział konkurencyjny projekt – “Moon Phases”, który podobnie jak inicjatywa Jafriego zakłada wysłanie rzeźb, a także ich wersji w formie NFT na Księżyc i pozostawienie ich tam na zawsze. Dotychczas tego typu projekty ograniczały się jedynie do wysłania obiektów w kosmos. Jeśli pomysł uda się zrealizować przed opisywanym wcześniej „We Rise Together – with the Light of the Moon” prace Koonsa będą pierwszymi dziełami sztuki, które wylądowały na Księżycu. 

Przewiduje się, że prace Koonsa mogą trafić na Księżyc już w lipcu. Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat samych obiektów – nieznana pozostaje ich liczba i rozmiar. Za realizację projektu odpowiada amerykańskie przedsiębiorstwo Intuitive Machine. Firma ma skonstruować lądownik Nova-C, do którego zostaną przymocowane przezroczyste i dostosowane do księżycowych temperatur pudełka z rzeźbami w środku. Cały projekt powstaje pod pieczą NASA. Lądownik ma trafić do przestrzeni kosmicznej na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Zarówno Jafri jak i Koons rywalizują o tytuł pierwszego “oficjalnego” dzieła sztuki na Księżycu, nie oznacza to jednak, że w przeszłości nie dochodziło do rozmaitych artystycznych prób. W 1969 roku powstało “Moon Museum” – płytka krzemowa, na której umieszczono prace sześciu wybitnych artystów lat 60. ubiegłego wieku, a mianowicie Roberta Rauschenberga, Davida Novrosa, Johna Chamberlaina, Claesa Oldenburga, Forresta Myersa oraz Andy’ego Warhola. I choć miniaturowe “muzeum” uznaje się za pierwszy obiekt sztuki kosmicznej, to do dziś nie ma pewności, czy rzeczywiście dotarł na Księżyc. “Noon Museum” miało zostać potajemnie przymocowane do modułu księżycowego LM. Zaledwie dwa lata później, w 1971 roku załoga Apollo 15 umieściła na powierzchni Księżyca “Poległego astronautę”, czyli miniaturową rzeźbę autorstwa Paula Van Hoeydoncka upamiętniającą wszystkich poległych w wyniku prób eksploracji kosmosu.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj góra: materiały prasowe, selenian.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

kurs online NFT rynek i sztuka

13.01.2022 /

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.