szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Były dyrektor Luwru oskarżony o nielegalny handel antykami

30.05.2022

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Jean-Luc Martinez były dyrektor Luwru jest zamieszany w nielegalny handel dziełami sztuki. Mężczyzna został zatrzymany przez Centralne Biuro Walki z Przemytem Dóbr Kultury i oskarżony o współudział w oszustwie oraz fałszowanie proweniencji obiektów. Martinezowi grozi nawet do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości miliona euro.

Podczas Arabskiej Wiosny trwającej od 2010 roku wiele antyków w krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu zostało zrabowanych. Następnie sprzedawano je do galerii i muzeów z fałszywymi certyfikatami. Podejrzewa się, że w wielu przypadkach w handel dziełami sztuki zamieszani byli eksperci, konserwatorzy i instytucje muzealne.

Każdy obiekt, który miał trafić do zagranicznego oddziału Luwru w Abu Zabi musiał przejść odpowiednią ekspertyzę, którą wydawała komisja współkierowana przez dyrektora Luwru. Funkcję tę w latach 2013-2021 pełnił Jean-Luc Martinez. Istnieje ryzyko, że jednym ze skradzionych obiektów była m.in. monumentalna różowa stela Tutenchamona.

Jak podaje „The Art Newspaper” dochodzenie skupia się w tym momencie przede wszystkim na dziewięciu obiektach zakupionych przez Luwr za ponad 50 milionów euro. W sprawę zamieszani są prawdopodobnie również Roben Dib (handlarz dzieł sztuki podejrzany o sprzedaż zrabowanych antyków) oraz Christophe Kunicki (ekspert do spraw antyków, który w 2020 roku został oskarżony o zmowę przestępczą oraz pranie pieniędzy).

Zatrzymanie Martineza jest wynikiem prowadzonego od 2018 roku śledztwa. Zaledwie rok wcześniej były dyrektor Luwru, jak i Dib oraz Kunicki brali udział w sprzedaży sarkofagu kapłana Nedjemankha. Dochodzenie wykazało, że obiekt został skradziony w 2011 roku w trakcie protestów przeciwko rządom prezydenta Husniego Mubaraka. Sarkofag w 2019 roku został zwrócony do Egiptu.

Razem z Martinezem zatrzymano dwóch egiptologów – Vincenta Rondota i Olivera Perdu. Mężczyźni zostali jednak zwolnieni i nie postawiono im żadnych zarzutów. Francuskie Ministerstwa Kultury i Spraw Zagranicznych nie komentują sprawy ze względu na toczące się aktualnie śledztwo.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Luwr, zdj: Tomas Nozina, unsplash

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.