szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja blisko 200 dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk

26.09.2022

Aktualności, Aukcje, Polska: aukcje

18-20 października 2022 roku odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń dla polskiego rynku sztuki – na aukcje zostaną wystawione dzieła z kolekcji Grażyny Kulczyk. Blisko 200 prac klasyków sztuki powojennej i współczesnej – Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor czy Henryk Stażewski. Nie zabraknie także polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń. “Wierzę, że sztuka musi żyć” – mówi kolekcjonerka. Co jeszcze motywuje ją do wystawienia dzieł na aukcję?

Grazyna Kulczyk aukcja DESA UNICUM

Tadeusz Kantor – Monsieur Exotique, 1982, źródło: mat. pras.

Grażyna Kulczyk należy do najwybitniejszych kolekcjonerek zarówno w Polsce, jak i na świecie. Od lat wymieniana jest na liście Top 200 Collectors magazynu Artnews. Była właścicielka Starego Browaru w Poznaniu, twórczyni Fundacji Art Stations i Muzeum Susch w Szwajcarii, postanowiła zasilić polski rynek sztuki dziełami ze swojej kolekcji.

“Skąd pomysł na sprzedaż? Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki.” – mówi Kulczyk.

Zbiory zostały podzielone na 5 katalogów. Pierwszy z nich zatytułowany AWANGARDA prezentuje dzieła najważniejszych artystek i artystów współczesnych, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Katalog KLASYKA poświęcony jest Tadeuszowi Kantorowi uznawanemu za najważniejszego klasyka sztuki powojennej. PASJA skupia się na niestandardowych wyborach kolekcjonerki, które miały znaczący wpływ na dostrzeżenie niektórych twórców przez rynek sztuki i koncentruje się na pracach Eugeniusza Markowskiego, Andrzeja Szewczyka i Marka Chlandy. POWIĘKSZENIE poświęcone jest zarówno polskiej, jak i światowej fotografii i ukazuje prace m.in. Bronisława Schlabsa, Joanny Zastróżnej, Doroty Nieznalskiej, Thomasa Ruffa czy Zhang Huana. Ostatnim katalogiem są przełamujące konwencje sztuki tradycyjnej ODKRYCIA, przedstawiające innowacyjne spojrzenie Grażyny Kulczyk na kolekcjonowanie.

“Patrzę na tę aukcję jak na naturalny krok – wszystko, co robię, od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch, pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej – wspierać rolę i pozycję kobiet we współczesnym świecie. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata” – mówi Grażyna Kulczyk.

Jak prezentują się najdroższe obiekty na nadchodzących aukcjach? Pracą o najwyższej estymacji (1 500 000 – 2 300 000 zł) jest „SU2” Wojciecha Fangora. „Monsieur Incroyable” (1980) Tadeusza Kantora zostało wycenione na 1 000 000 – 1 500 000 zł, a „Jurry” Przed (Genesis) (1971) Jerzego Ryszarda Zielińskiego na 600 000 – 1 000 000 zł. Aukcje odbędą się w dniach 18 – 20 października 2022 roku. Wystawę obiektów aukcyjnych będzie można obejrzeć w DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A w Warszawie w dniach 4 – 20 października.

Źródło: mat. pras. DESA UNICUM

M.M.

Zdj. góra: Grazyna Kulczyk fot. Adam Plucinski, źródło: mat. pras.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.