szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Rzadki obraz Jana Matejki na aukcji 

06.12.2022

Aktualności, Domy aukcyjne w Polsce, Polska: aukcje

Sklep rynekisztuka

Już 7 grudnia na aukcji Polskiego Domu Aukcyjnego pojawi się „Portret mężczyzny w szyszaku” autorstwa jednego z najbardziej znanych malarzy polskich – Jana Matejki. Obrazy mistrza niezwykle rzadko trafiają na aukcje. Końcówka 2022 roku pełna jest jednak niespodzianek – pod koniec października „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków” pędzla Matejki osiągnął niemal 5 mln zł. Estymacja dzieła, które jutro pójdzie pod młotek wynosi 1,5 mln zł. Czy możemy spodziewać się, że osiągnie ono kwotę większą niż przewidywana?

Słynący ze scen batalistycznych Jan Matejko należy do najwybitniejszych malarzy polskich. Każda aukcja z udziałem jego prac elektryzuje publiczność, wzbudzając zainteresowanie zarówno wśród instytucji muzealnych, jak i kolekcjonerów. Będący przedmiotem nadchodzącej licytacji „Portret mężczyzny w szyszaku” powstawał w latach 1858-1860. To właśnie wtedy artysta w intensywny sposób rozwijał wątki historyczne, czego przykładem może być namalowany w 1962 roku „Stańczyk”.

Jan Matejko

„Portret mężczyzny w szyszaku” Jana Matejko na ekspozycji muzealnej

“ Koniec lat 50. i początek 60. XIX wieku to w życiorysie Jana Matejki okres ogromnych przełomów. W 1858 roku malarz, otrzymawszy stypendium, zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie poznać mógł najwybitniejsze dzieła artystów dawnych i jemu współczesnych. Badacze przyjmują, że najpewniej wtedy doszedł do wniosku, że to właśnie malarski dialog z historią stanowił będzie oś całego jego dorobku. Pod koniec lat 50. powstało „Otrucie królowej Bony” (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie), a na początku następnej dekady prawdziwa ikona – „Stańczyk”. Matejko miał zaledwie dwadzieścia kilka lat – komentuje Wojciech Śladowski, właściciel Polskiego Domu Aukcyjnego.

Jan Matejko

Jan Matejko. „Portret mężczyzny w szyszaku”, 1858-1860 r.

Pozbawiony patosu „Portret mężczyzny w szyszaku” charakteryzuje się dbałością o atrybuty historyczne i mimo, że nie ukazuje sceny batalistycznej – zawiera w sobie wiele emocji. Przedstawiony na obrazie rycerz emanuje powagą i skupieniem, obejmując wzrokiem odległy horyzont. Zaprezentowany hełm (tzw. „pappenheimer”) cieszył się szczególną popularnością w oddziałach jazdy w XVII wieku.

Obraz zostanie wylicytowany już jutro na XXXII Aukcji „Sztuka Dawna” Polskiego Domu Aukcyjnego w Krakowie, która rozpocznie się o godz. 19.15.

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.