szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcjonerka stłukła rzeźbę Jeffa Koonsa

21.02.2023

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Warta 42 tysiące dolarów rzeźba jednego z najdroższych artystów współczesnych – Jeffa Koonsa – została niefortunnie stłuczona na targach sztuki Art Wynwood w Miami. Mimo wypadku, dzieło w kawałkach wzbudziło zainteresowanie niektórych kolekcjonerów. Kto pokryje koszty jego zniszczenia?

Do wypadku doszło podczas przedpremierowego pokazu VIP na targach sztuki współczesnej w Miami. Jak podaje Artnet News, jedna z kolekcjonerek przypadkowo poruszyła podest, na którym stała rzeźba, co doprowadziło do jej stłuczenia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy gapiów, zapewniając galerii i artyście uwagę mediów na całym świecie. Mimo, że porcelana rozpadła się na mnóstwo drobnych kawałków, nie zabrakło chętnych do jej zakupu. Powód? Rzeźba została wzbogacona o interesującą historię.

Zdarzenie zostało nagrane przez jednego z kolekcjonerów:

Jeff Koons

Jeff Koons, Balloon Dog (Blue), 2021, porcelana, Limitowana edycja 799, 40cm x 48cm x 16cm) | źródło: Galeria BEL-AIR FINE ART

Pracownicy galerii Bel-Air Fine Art tłumaczą, że dzieło było ubezpieczone od tego typu wypadków, a zatem sprawczyni niefortunnego incydentu najprawdopodobniej nie będzie musiała pokryć kosztów jego zniszczenia.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy porcelanowy pies z serii “Balloon Dog” został stłuczony – podobne zdarzenie miało miejsce w 2016 roku na targach designu, również w Miami. Jak Jeff Koons podchodzi do tego typu incydentów? Ostatnim razem dał do zrozumienia, że wypadki się zdarzają, a porcelanowe rzeźby pochodzące z serii są obiektami, które można odtworzyć.

M.M.

 

 

 

Źródła: Artnet News, Page Six, ARTnews.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.