szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Znamy laureatów nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING

04.10.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend pochodząca z Kijowa Veronika Hapchenko zaprezentowała prace z cyklu „Mosaic” na wystawie indywidualnej w Galerii Import Export. Ekspozycja zatytułowana „Interloper” nie tylko spotkała się z aprobatą publiczności, ale także zapewniła twórczyni nagrodę główną Fundacji Sztuki Polskiej ING. Laureatami zostali także Paweł Olszczyński i Marta Niedbał za wystawę „Hold me closer” w HOS Gallery.

Wyróżnienie przyznawane podczas Warsaw Gallery Weekend powstało z inicjatywy Fundacji Sztuki Polskiej ING, która wspiera młodych twórców od ponad dwóch dekad. Nagrodzone prace co roku trafiają do prestiżowej kolekcji, co stanowi przejaw prywatnego mecenatu sztuki i przyczynia się do rozwoju kariery laureatów.

Veronika Hapchenko pochodzi z Kijowa, a malarstwo ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie mieszka. W swojej twórczości eksploruje ezoteryczno-militarny wymiar byłego ZSRR, poruszając tematy tabu i przetwarzając przeszłość z perspektywy ukraińskiej. Niezwykle rozmycia na obrazach uzyskuje dzięki użyciu aerografu.

Artystka inspiracji poszukuje w filozofii, literaturze i historii sztuki, co widoczne jest także w najnowszych pracach prezentowanych w Galerii Import Export. Cykl „Mozaiki” opowiada o modernistycznych zdobieniach naściennych powstałych w czasach sowieckich. Wspomniane mozaiki i malowidła miały nawiązywać do pokojowej przyszłości narodów, co w obliczu trwającej inwazji stanowi smutny relikt przeszłości.

Galeria Hos

Marta Niedbał, HOS Gallery, Warsaw Gallery Weekend

Natomiast duet Olszczyński & Niedbał na zmysłowej wystawie „Hold me closer” zaprezentował jak łączyć różne środki wyrazu i wychodzić poza ramy znanych form. Dzięki interdyscyplinarnej sztuce Niebdał, widzowie zostali wprowadzeni w delikatny świat uczuciowości. Natomiast malarstwo Olszczyńskiego opowiedziało historię o przeciwległych cechach w człowieku – z jednej strony opiekuńczość, a z drugiej pierwotne instynkty domagające się wyrazu. Doceniona przez Fundację Sztuki Polskiej ING wystawa w HOS Gallery stanowi zaproszenie do rozmyślań na temat obszarów „pomiędzy” oraz otwarcia się na to, co nieoczywiste.

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.