szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe dzieła Łempickiej w Lublinie

20.11.2023

Aktualności, Magazyn, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Kolekcja Muzeum Narodowego w Lublinie została wzbogacona o kolejne dzieła Tamary Łempickiej. Do zbiorów trafił wczesny szkic z 1925 roku „Wzburzone konie” oraz dwa obrazy – „Misa z owocami” z roku 1949 oraz „Holenderka II” z 1957 roku. Dzięki nowym nabytkom kolekcja dzieł Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie liczy aż 21 obiektów. Dzieła zostały zakupione z kolekcji Victora Manuela Contrerasa.

Dzieła Tamary Łempickiej – nowe nabytki Muzeum Narodowego w Lublinie, fot. Danuta Matloch, źródło: gov.pl

Tamara Łempicka to jedna z najważniejszych polskich artystek. Zainteresowanie jej twórczością stale rośnie – nie tylko wśród publiczności i miłośników sztuki, ale także na światowym rynku sztuki. Intryguje również ona sama; jej barwne życie pełne zachwycających historii opisywane jest przez autorów z całego świata.

Spośród polskich artystek to właśnie jej dzieła sprzedają się najdrożej. Jeszcze w 2020 roku obraz „Portret Marjorie Ferry” został sprzedany za równowartość 82 mln złotych. W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność podziwiać twórczość artystki na czterech wystawach, które odbyły się w Krakowie i Lublinie w 2023 i 2022 roku. Wystawy obejrzało ponad 200 tys. osób.

Rysunek „Wzburzone konie” (1925) uzupełni kolekcję dzieł na papierze pochodzących z I poł. XX wieku. Szkic ujawnia szczegóły procesu twórczego oraz przybliża nam dojrzały warsztat artystki.

Obraz „Holenderka II” z końca lat 50. XX w. jest przykładem późniejszego stylu. Wciąż mamy do czynienia z ciekawą perspektywą i modelunkiem oraz typową dla Łempickiej kompozycją. Artystka odchodzi jednak od silnej geometryzacji i intensywnych kontrastów. W tym czasie Tamara Łempicka podróżowała po Europie, co mogło być inspiracją do stworzenia portretu kobiety w stroju ludowym.

Ostatnim dziełem jest obraz „Misa z owocami” (1949). Martwe natury obecne były w twórczości Tamary Łempickiej od lat 20. XX wieku. Dzieło cechuje się klasyczną kompozycją inspirowaną twórczością dawnych mistrzów holenderskich i flamandzkich. Mimo sięgania po klasykę Łempicka nadała owocom nowoczesną formę.

Nowe nabytki Muzeum Narodowego w Lublinie wzbogacą wystawę stałą poświęconą twórczości i życiu Tamary Łempickiej w Zamku Lubelskim. Na wystawie stałej do tej pory mogliśmy oglądać 18 dzieł artystki – 12 płócien i 6 prac na papierze.

Wystawa „Tamara Łempicka – ponad granicami” jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie we współpracy z Tamara de Lempicka Estate.

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.