szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

4 aukcje: Znicze, klejnoty i bracia Gierymscy

09.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne w Polsce, Polska

W marcu Desa Unicum organizuje aż 4 aukcje. W nadchodzącym tygodniu odbędzie się aukcja sztuki najmłodszej oraz aukcja sztuki dawnej. Na katalog tej pierwszej składa się 99 prac młodych artystów, druga będzie okazją do licytowania dzieł dawnych mistrzów, które są stabilną inwestycją. Tydzień później odbędzie się 3 Aukcja Biżuterii.

Aleksander Gierymski, Pejzaż z rzeką, Źródło: Desa Unicum

Aleksander Gierymski, Pejzaż z rzeką, Źródło: Desa Unicum

Katalog 13 Aukcji Młodej Sztukiprezentuje przegląd aktualnych stylów artystycznych twórców młodego pokolenia. Wśród nich znalazły się prace szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów, jak i obrazy artystów debiutujących, nie mających jeszcze wyrobionej pozycji, ale wykazujących potencjał, aby stać się ważnymi postaciami na rynku sztuki. Jedną z ważniejszych prac tej aukcji jest płótno Anny Okrasko, malowane w taki sposób, aby prezentowało inny widok w świetle UV. Urodzona w 1981 roku artystka zdobyła już uznanie w środowisku sztuki.

Okrasko w swoich pracach stawia trudne pytania o sytuację artystek. Jej działania są ironiczną refleksją nad sztuką oraz stanowią dekonstrukcję reguł, którymi rządzi się tzw. „artystyczny światek”. Prezentowana na aukcji praca z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego” (z 2005 roku) jest wynikiem ironicznej obserwacji masowej histerii Polaków po śmierci papieża Jana Pawła II, ale także refleksją nad zmianą wrażliwości, sposobów wyrażania swojej empatii i medializacją uczuć. Okrasko sięgnęła po hasła wpisywane do ksiąg kondolencyjnych w Internecie i przeniosła je na płótna, zastosowała także motyw znicza, jakim Internauci wyrażają swoją żałobę.

Anna Okrasko, Z cyklu Znicze dla Ojca Swiętego, Źródło: Desa Unicum

Anna Okrasko, Z cyklu Znicze dla Ojca Swiętego, Źródło: Desa Unicum

Warto też zwrócić uwagę na obraz Roxi (Roksany Kularskiej-Król) z nowego cyklu „Hommage a Violetta”. Artystka, absolwentka łódzkiej ASP, przeczytawszy biografię Violetty Villas, odkryła, że diva była uosobieniem tego, kim są malowane przez malarkę od pewnego czasu Królowe Nocy: święta dziwka, bogobojna tygrysica, osoba o wielu twarzach. W ofercie nie zabrakło także pracy debiutującego na ostatniej aukcji w Desie Unicum Sławomira Shuty, igrającego z kanonami kultury masowej dyptyku Darii Rozmarynowicz, utrzymanego w stylu malewiczowskiego konstruktywizm płótna Bogny Palmowskiej, futurystycznego malarstwa Przemysława Antoszko, odnoszącej się do digitalizacji życia pracy Laury Paweli, czy dwuznacznie interpretowanej „Life is beautiful” Agnieszki Borkowskiej.

Brosza z diamentami, Źródło: Desa Unicum

Brosza z diamentami, Źródło: Desa Unicum

Niezwykle ciekawą grą z konwencją oraz komentarzem do rzeczywistości jest obraz Pauliny Zalewskiej, który znalazł się na okładce katalogu, zaś nurt tradycyjnej, akademickiej martwej natury reprezentują obrazy Justyny Smoleń, Pauliny Siedlarz oraz Kamili Gruszeckiej. Na tej aukcji licytować będzie można także kilka prac fotograficznych młodych artystów: Dominika Tarabańskiego, Moniki Szufladowicz i Łukasza Prus-Niewiadomskiego, utrzymanych w  konwencji czystego minimalizmu, przywołujących ducha mistrzów fotografii, takich jak Erwin Olaf, Richard Avedon czy Edward Weston.

Nie zabraknie też prac artystów szczególnie lubianych przez kolekcjonerów, jak Viola Tycz, Artur Trojanowski, Gossia Zielaskowska, Marta Frej czy Justyna Jabłońska, oraz świeżych debiutów: Katarzyny Jaśnikowskiej, Bartosza Dyrcza, Lecha Batora oraz Bartłomieja Chwilczyńskiego.

Maksymilian Gierymski, Jesień w miasteczku, Źródło: Desa Unicum

Maksymilian Gierymski, Jesień w miasteczku, Źródło: Desa Unicum

Dwa dni po Aukcji Młodej Sztuki odbędzie się 173 Aukcja Dzieł Sztuki, na której pod młotek pójdzie 98 przedmiotów klasyfikowanych jako sztuka dawna. Na jednej aukcji, co jest niezwykłą rzadkością, pojawiają się prace dwóch słynnych braci Gierymskich: Aleksandra i Maksymiliana. Prezentowane obrazy są ich wczesnymi dziełami, które pokazują, jak mocno dzieliły braci malarskie zainteresowania. Maksymilian, autor wystawionego na licytację oleju „Jesień w miasteczku” (1868 r., cena wywoławcza: 60 000 zł), wciąż eksperymentował w monachijskim stylu.

Aleksander natomiast interesował się już w dużym stopniu przestrzenią i światłem, czego doskonałym przykładem jest prezentowany na aukcji „Pejzaż z rzeką” (cena wywoławcza: 50 000 zł). Na aukcji znajdzie się kilka obrazów ze szkoły monachijskiej, mocno reprezentowanej przez jej polskich absolwentów – oprócz obrazów braci Gierymskich, znajdziemy na niej dwie sceny z polowania autorstwa Jana Chełmińskiego (cena wywoławcza każdej: 12 000 zł) oraz Włodzimierza Łosia („Zaprzęg na drodze”, cena wywoławcza: 38 000 zł).

Broszka z mikromozaiką, Źródło: Desa Unicum

Broszka z mikromozaiką, Źródło: Desa Unicum

Również wczesny obraz Leona Wyczółkowskiego pt. „Alina” namalowany został w brązowej gamie barwnej, tak charakterystycznej dla wspomnianej szkoły (cena wywoławcza: 250 000 zł). Tradycyjnie mocno zaakcentowana została popularna Ecole de Paris, która na nadchodzącej aukcji reprezentowana będzie przez obrazy Eugeniusza Zaka, Włodzimierza Terlikowskiego, Bolesława Biegasa, Alicji Halickiej oraz Leopolda Gottlieba.

W marcu odbędzie się także 3 Aukcja Biżuterii. W katalogu znalazło się ponad osiemdziesiąt klejnotów, które napłynęły z terenu całej Polski. Oferta powstała w wyniku współpracy z Sopockim Domem Aukcyjnym, a wszystkie obiekty zostały dokładnie zbadane przez ekspertów: panią Ewę Mazanek-Misiewicz oraz Jerzego Lewińskiego. Każdy przedmiot posiada certyfikat autentyczności. Ceny wywoławcze precjozów zaczynają się od 1 000 zł. Od tej kwoty licytowana będzie unikatowa broszka zdobiona techniką mikromozaiki, pochodząca z Wenecji z II połowy XIX wieku.

Paulina Zalewska, Struny Czasu, Źródło: Desa Unicum

Paulina Zalewska, Struny Czasu, Źródło: Desa Unicum

W ofercie znalazła się również biżuteria patriotyczna z pocz. XIX wieku, liczne przykłady biżuterii biedermeierowskiej, a także kilka precjozów w bardzo popularnym ostatnio stylu art déco. Jednak największą atrakcją tej aukcji będzie pochodząca z połowy XIX wieku brosza wykonana ze złota i srebra,  wysadzana diamentami o łącznej masie 14 karatów w starym szlifie brylantowym (cena wywoławcza: 115 000 zł). W centrum kompozycji broszki znajduje się diament o masie ok. 3,80 karata. Biżuterię można oglądać na stronie Desy Unicum oraz osobiście w siedzibie domu aukcyjnego od 10 marca 2012 r.

Terminy aukcji:

– 13 Aukcja Młodej Sztuki: wtorek, 13 marca 2012, g. 19

– 173 Aukcja Dzieł Sztuki: czwartek, 15 marca 2012, g. 19

– 3 Aukcja Biżuterii: czwartek, 22 marca 2012, g. 19

Wszystkie licytacje odbędą się w siedzibie domu aukcyjnego Desa Unicum

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.