szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Rekordowy Modigliani za 170 milionów dolarów na aukcji w Christie’s

10.11.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Wczorajsza aukcja w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s okazała się olbrzymim sukcesem z powodu wylicytowanego za 170 milionów dolarów dzieła autorstwa Amedeo Modiglianiego. Jest to druga najdroższa praca w historii sprzedaży aukcyjnych.

Wyniki aukcji „Muzy artystów”, o której pisaliśmy z początkiem września, przeszły najśmielsze oczekiwania specjalistów z Christie’s, którzy wartość górnej estymacji płótna Modiglianiego szacowali na 100 milionów dolarów. Unikatowe przedstawienie kobiecego aktu pt. „Akt leżący” kupione ostatecznie za 170 milionów dolarów przez kolekcjonera z Chin, uchodzi obecnie za najdroższą pracę autorstwa włoskiego malarza. Jednocześnie jest to także drugie najdroższe płótno w historii, plasując się zaraz za sprzedanym w maju dziełem Picassa „Kobiety z Algieru” (179,4 miliony dolarów).

Emocjonująca walka o płótno toczyła się pomiędzy czterema licytantami, z których dwóch zrezygnowało przy kwocie 120 milionów dolarów. Przypomnijmy, że wcześniejszy rekord za Modiglianiego – 70,7 milionów dolarów – padł w Sotheby’s w 2014 roku.

Aukcja „Muzy artystów” była wydarzeniem znamiennym także z powodu łącznej kwoty za sprzedaż oferowanych prac, która wyniosła 491,4 miliony dolarów. Wynik aukcji jest jednak daleko w tyle za majową sprzedażą w Christie’s „Looking Forward to the Past”, z której zyski wyniosły aż 705,8 milionów dolarów.

Roy Lichtenstein, Nurse, 1964, źródło: Christie's

Roy Lichtenstein, Nurse, 1964, źródło: Christie’s

Prócz dzieła Modiglianiego „Nu couché” (1917–18), dom aukcyjny wystawił na sprzedaż liczne dzieła klasyków sztuki nowoczesnej, z których część również osiągnęła rekordowe wyniki sprzedaży.

Wśród nich znalazło się m.in. płótno Roya Lichteinsteina „Nurse” (1964) – z drugim najlepszym wynikiem aukcji, wynoszącym 95,4 miliona dolarów. Do artystów cieszących się największą popularnością podczas licytacji należeli także: Gustave Courbet, Balthus, Yoshitomo Nara, Paul Gauguin oraz Ernst Ludwig Kirchner.

Przygotowywanej od miesięcy aukcji towarzyszył katalog promocyjny składający się z blisko 500 stron. Z proponowanych na aukcji obiektów sprzedanych zostało jedyne 71 % , co przy majowej licytacji z 97% sprzedanych prac jest raczej ilością umiarkowaną. Jak dodatkowo podkreślają specjaliści, aukcja była bardzo nierówna, a wyniki trudne do przewidzenia – z 24 kupionych prac aż 9 wylicytowanych zostało poniżej dolnej estymacji.

Kolejne aukcje zaplanowane przez Christie’s na bieżący tydzień dotyczyć będą sztuki współczesnej oraz impresjonizmu i modernizmu. Ta ostatnia – mająca odbyć się 12 listopada wzbudza aktualnie największe emocje w związku z oferowanymi pracami Paula Cézanne’a, Paula Gauguina oraz Amedeo Modiglianiego.

m.m

Ilustracja (góra): Amedeo Modigliani, „Akt leżący”, 1917-1918, źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów